Placki ziemniaczane według czeskiej receptury. Wystarczy dodać do tradycyjnej masy jeden składnik

Placki ziemniaczane to klasyczne danie, które zna niemal doskonale każdy z nas. Jak się okazuje, przygotowane według czeskiej receptury smakują o niebo lepiej, a wszystko to przez jeden dodatek. Mięsna wkładka nada całości n maku i przyjemnej chrupkości.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ziemniaki to w naszej tradycyjnej kuchni ważny składnik, na którym bazuje wiele dań, wypieków i przekąsek. Podobnie jest w kuchni czeskiej, która również uchodzi za bogatą w swojskie smaki i apetyczne kolory. Z sąsiadami łączy nas jeden przepis - placki ziemniaczane, jednak ich skład nieco się różni od tego, który znamy. 

Ten składnik króluje w czeskim przepisie na placki ziemniaczane 

Placki ziemniaczane po czesku są wręcz znakomite - charakteryzują się niebywałą chrupkością, perfekcyjnie wyważonymi smakami i treściwą dawką swojskich składników. Jak się okazuję, przepis naszych sąsiadów nieco się różni od tego, który gości na naszych stołach. Wszystko przez jeden składnik, który całkowicie zmienia danie. 

Czeska receptura na placki ziemniaczane oczywiście bazuje na ziemniakach, jednak na liście produktów figuruje jeszcze jeden ważny produkt. Mowa tu o boczku, który nie tylko sprawia, że danie jest o wiele bardziej aromatyczne i smaczne, ale i konkretne i treściwe. Wystarczy dodać jeszcze majeranek i czosnek, by stworzyć prawdziwą ucztę dla wszystkich zmysłów. 

Zobacz wideo Szybki przepis na chrupiące placki z cukinii

Przepis na placki ziemniaczane po czesku 

Składniki: 

  • 1 kg ziemniaków,
  • 200 g boczku,
  • 2 jajka,
  • 125 ml mleka,
  • 150 g mąki ziemniaczanej,
  • kilka ząbków czosnku,
  • 2 łyżki majeranku,
  • sól,
  • pieprz,
  • smalec lub olej do smażenia.

Sposób przygotowania: 

  1. Ziemniaki obieramy, myjemy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Do masy dodajemy jajka, łyżkę mąki ziemniaczanej, i pokrojony w kosteczkę boczek. Całość dokładnie mieszamy, 
  2. Kolejnym krokiem jest dodanie przypraw - soli, pieprzu i majeranku. Delikatnie ugniatamy składniki i odstawiamy naczynie na kilka minut. 
  3. Po tym czasie dodajemy drobno pokrojony czosnek, mleko i ewentualnie mąkę ziemniaczaną (jeśli masa jest zbyt rzadka). 
  4. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz - smalec lub olej - a gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, nakładamy porcję ciasta. Placki ziemniaczane smażymy z obu stron do uzyskania złotego koloru i chrupiącej konsystencji.
  5. Placki ziemniaczane po czesku podajemy z kiszoną kapustą, kwaśną śmietaną lub ulubionym sosem.  
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.