Zjadł tradycyjne dania kuchni polskiej za oceanem. Nie spodziewał się takiej ceny za schabowego i zupę

Dania kuchni polskiej można zjeść również w innych krajach, czy jednak smakują tam równie dobrze? Przekonał się o tym YouTuber - Maciej je - który odwiedził nowojorską restaurację serwującą nasze narodowe specjały. Jak się okazuje, lokal zaskakuje nie tylko smakami, ale i cenami.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polonia za granicą jest naprawdę okazałych rozmiarów, szczególnie ta w Stanach Zjednoczonych. Świadczy o tym nie tylko często słyszany na ulicach język, ale i liczę restauracje, sklepy czy piekarnie oznaczone biało-czerwoną flagą. Jak się okazuje, wśród nowojorskich lokali można znaleźć i taki, który serwuje tradycyjnego schabowego i domową pomidorową. 

Test schabowego i zupy pomidorowej za oceanem 

Polskie klasyki takie jak schabowy czy domowa pomidorówka to rarytasy, które zjemy zarówno w tradycyjnym polskim domu, niemal każdej restauracji czy barze mlecznym. Jak donosi tym YouTuber - Maciej je, można także skosztować ich za odległym oceanem, a konkretnie w jednym z nowojorskich lokali. Restauracja o wdzięcznej nazwie "Relaks" specjalizuje się od 1997 roku specjałami rodem z kuchni polskiej

Jak czytamy na ich oficjalnej stronie - restaurant-relax.com - w menu znajdziemy klasyczny rosół z makaronem, flaki, żurek, zupę ogórkową czy kapuśniak. Wśród drugich dań królują zaś różnorodne pierogi, gołąbki, pieczona kiełbasa, żeberka, pieczeń z sosem czy klasyczny schabowy i mielony. Wśród dodatków nie brakuje tradycyjnych akcentów takich jak tłuczone ziemniaki, mizeria, marchewka z groszkiem, buraczki czy domowe kiszone. 

Zobacz wideo Kotlet wołowy a la schabowy

Maciej je odwiedził nowojorską restaurację serwującą polskie specjały

YouTuber w zamówieniu zdecydował się na domową zupę pomidorową i klasycznego kotleta schabowego. Jak skomentował w materiale, dania były estetycznie podane, pachniały i smakowały równie dobrze. 

Zupa była dość klasyczna - zabielana śmietaną i z dodatkiem makaronu. Danie prezentuje się całkiem nieźle. Bardzo smaczna. Taka domowa bym powiedział. 

- komentuje twórca kanału na YouTube.

Z kolei drugie danie, czyli tradycyjne mięso w panierce, podane zostało z ziemniakami polanymi sosem i zestawem dwóch surówek - z mizerią i kompozycją na bazie kapusty kiszonej. W ocenie Macieja posiłek prezentował się następująco: 

Drugie danie też jest bardzo domowe. Naprawdę smaczne purée ziemniaczane oblane sosem pieczeniowym. Sam schabowy z chrupiącą panierką - nie za cienki, nie za gruby. Nie jest taki tłusty, jak czasem bywa.

 - komentuje Maciej je.

Jak tradycyjne dania serwowane w USA wypadają cenowo? 

Jeśli chodzi o ceny za dwudaniowy posiłek z kompotem wraz z podatkiem i napiwkami twórca kanału zapłacił 28,80 dolarów. Choć dla nas cena w przeliczeniu na złotówki może wydawać się spora, na nagraniu widać, że porcje nie są małe. Warto podkreślić także zupełnie inne realia, które mają miejsce w Stanach Zjednoczonych, a szczególnie w Nowym Jorku. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.