Zbliża się Wielkanoc, dlatego odpowiednio wcześniej warto zrobić listę potraw i zacząć rozglądać się za przepisami na tradycyjne dania. Na liście nie może zabraknąć drobiowego pasztetu, a my dziś podpowiemy ci, jak go zrobić, by był kremowy i delikatny, a posłużą do tego rady babci Zosi spod Brodnicy. Babcia zwraca uwagę na dwie rzeczy - jajka i masowanie.
Mariusz S. Jurgielewicz /Shutterstock
REKLAMA
REKLAMA
Więcej przepisów na wielkanocne smakołyki znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
REKLAMA
Zobacz wideo
Pasztet drobiowy jest banalnie prosty w wykonaniu, niestety bywa, że wychodzi suchy i kruszy się podczas krojenia. Jaki jest tego powód? Mięso kurczaka jest dość chude i zawiera niewiele tkanki łącznej, przez co dania z drobiu wykonane w nieodpowiedni sposób bywają suche. Jednak znamy sposób na to, by pasztet drobiowy był delikatny i kremowy. Pani Zosia, babcia mojej przyjaciółki w wykonywaniu pasztetów osiągnęła perfekcję i wie, jak połechtać każde podniebienie. Jedna z jej rady dotyczy jajek - żółtka i białka osobno. Inna rada dotyczy masowania - pasztet trzeba porządnie "zbić". Kolejną radą jest odpowiedni wybór mięsa - najlepiej nie bazować jedynie na kurczaku.
Pasztet drobiowy - przepis babci Zosi
Składniki:
4 ćwiartki kurczaka
2 golonki indyka
1 kg piersi kaczki ze skórą (jeśli nie masz dostępu, pierś z kurczaka też się nada)
300 g wątróbek z indyka lub kurczaka
3 marchewki
4 większe jajka
lubczyk lub nać selera
sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, gałka muszkatołowa, szczypta kurkumy, szczypta słodkiej i ostrej papryki
opcjonalnie: kieliszek rumu
Sposób wykonania:
Mięso oczyść i włóż do garnka (oprócz wątróbki). Zalej zimną wodą tak, by zakrywała mięso na 3 palce, dodaj obrane marchewki oraz przyprawy - 5 listków laurowych i 8 kulek ziela. Możesz dołożyć także kilka ząbków czosnku w łupince, ale nie jest to konieczne.
Wstaw na niewielki ogień i gotuj całość dość długo - aż mięso będzie zupełnie miękkie. Po tym czasie usuń przyprawy i dodaj oczyszczoną wątróbkę. Gotuj przez 15 minut, następnie dodaj płaską łyżkę soli i gotuj przez kolejne 10.
Za pomocą łyżki cedzakowej wyłóż mięso i marchewkę, następnie dokładnie oddziel mięso od kości i chrząstek. Większe kawałki takie jak piersi pokrój na mniejsze części. Mięso zmiel w maszynce o małych oczkach przynajmniej 2 razy. Zmiel także marchewkę.
Zmielone mięso przełóż do miski, dodaj żółtka oraz przyprawy do smaku. Zacznij masować pasztet, wklepując powietrze do środka. Jeśli uważasz, że pasztet jest zbyt suchy - dolej odpowiednią ilość wywaru, w którym gotowało się mięso - 2 szklanki to optymalna ilość, ale musisz dodawać go na wyczucie. Dla smaku możesz dodać także odrobinę rumu, ale nie jest to konieczne.
Białka ubij na sztywną pianę. Kiedy masa na pasztet będzie już odpowiednio wyrobiona, dodaj pianę z białek i delikatnie ją wmasuj w całość, uważając, by nie uszkodzić jej delikatnej struktury.
Przygotuj formy do pieczenia (keksówki) i nasmaruj je masłem i oprósz bułką tartą w środku. Następnie przełóż do nich masę na pasztet i wyrównaj wierzch. Włóż do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i piecz go przez 1,5 godziny.
Pasztet warto upiec w kąpieli wodnej - na dno piekarnika połóż naczynie żaroodporne wypełnione wodą. Dzięki unoszącej się parze pasztet nie wysuszy się podczas pieczenia. Po upływie 1,5 godziny otwórz piekarnik i pozostaw w nim pasztet do całkowitego ostygnięcia.