Kiedy jest śledzik? Zapusty i podkoziołek to ostatnia szansa na huczne zabawy przed Wielkim Postem

Karnawał dobiega końca - przed nami Wielki Post, czyli cza wprowadzający nas w okres wielkanocny. Kiedy jest śledzik? To dzień kończący czas hucznych zabaw karnawałowych, który przypada co roku we wtorek przed Środą Popielcową.

W ostatnim tygodniu mogliśmy świętować tłusty czwartek, który rozpoczął ostatki, czyli ostatni tydzień karnawału. W zależności od regionu Polski nazywa się je zapustami czy podkoziołkiem. Teraz przyszedł czas na śledzika. Ten dzień to moment przed Wielkim Postem, w którym odbywają się ostatnie imprezy na pożegnanie czasu hucznych zabaw. W tym roku przypada on właśnie teraz. 

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Kiedy jest śledzik? W tym roku ostatki przypadają w trzeci wtorek lutego

Kończy się ostatni tydzień karnawału w 2023 roku. Ostatki to ostatni dzień karnawału, który każdego roku wypada we wtorek. W bieżącym roku możemy świętować ten dzień 21 lutego. Następnego dnia jest Środa Popielcowa, czyli pierwszy dzień Wielkiego Postu w kalendarzu kościoła katolickiego. Warto dodać, że ostatki to ruchome święto, które zależy od tego, którego dnia przypada Wielkanoc. W tym roku to święto wypada 9 kwietnia. 

Dlaczego "śledzik"? Nazwa pochodzi od jednej z postnych potraw

Nazwa "śledzik" używana jest w naszym kraju od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Przyjęła się ona ze względu na śledzie, które od zawsze należały do jednej z najtańszych postnych potraw. W niektórych regionach Polski nazywa się ten dzień podkoziołkiem - termin ten używa się w Wielkopolsce - albo zapustami, które oznaczają też cały okres karnawału od Środy Popielcowej do poprzedzającego ją wtorku. Ostatki w tradycji chrześcijańskiej kończą czas przedpościa i mają za zadanie wprowadzenia nas do Wielkiego Postu, czyli czasu oczekiwania na Wielkanoc.  

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.