Co można jeść w Środę Popielcową? Te produkty nie powinny znajdować się w jadłospisie

W tym roku 22 lutego przypada Środa Popielcowa, czyli ważne święto dla wszystkich katolików. Zgodnie z naukami kościoła tego dnia przypada ścisły post. Jak zatem zaplanować domowe menu i jakie dania najlepiej podać? Wyjaśniamy także, kto może być zwolniony z przestrzegania ścisłych reguł żywieniowych.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Po hucznych zabawach karnawałowych czy słodkim tłustym czwartku następuje czas refleksji i zadumy. Środa Popielcowa to w kalendarzu katolickim pierwszy dzień wielkiego postu - przypadający 46 dni przed Wielkanocą. Wówczas ograniczamy kolorowe menu i stosujemy lekką dietę. Poniżej przedstawiamy ciekawe przepisy i pomysły na dania. 

Co można jeść w Środę Popielcową?

W Środę Popielcową, która jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, zakazane są dania mięsne, spożywanie alkoholu czy jedzenie słodyczy. Jak naucza kościół - wówczas należy także ograniczyć ilość posiłków w ciągu dnia do jednego dużego i dwóch mniejszych. Nie oznacza to jednak, że należy żyć jedynie o chlebie czy wodzie. W domowym menu może znaleźć się cała masa ciekawych i smacznych przepisów - zarówno tych tradycyjnych, jak i nieco bardziej oryginalnych. 

Warto podkreślić, że zgodnie z przepisami kościelnymi post ścisły obowiązuję wierzących pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Z kolei dzieci, które ukończyły 14 lat, powinny także ograniczyć spożywanie mięsa. Ze ścisłych, postnych postanowień zwolnione są jednak osoby chore, najmłodsi oraz wszyscy, których obejmują określone diety. Poniżej zdradzamy kilka smacznych propozycji, które sycą, dodają energii i pięknie prezentują się na talerzu. 

Zobacz wideo Tarta z odzysku z sałatki jarzynowej

Dania, które świetnie sprawdzą się w menu podczas Środy Popielcowej

Rozpoczęcie postu to jak już wspominaliśmy wyrzeczenie się przede wszystkim mięsa z naszej domowej diety. Warto zatem przygotować dania ziemniaczane, mączne i jarskie - efekt nie tylko smakuje, ale i pięknie wygląda. Propozycją idealną będą zatem wszelakie kluski takie jak kopytka, śląskie rarytasy, knedle czy leniwe. Wszystkie wyżej wymienione świetnie smakują zarówno na słodko - z cukrem, cynamonem, masłem czy śmietanką, jak i w wersji wytrawnej. 

Warto zwrócić uwagę także na wszelakie zapiekanki, makarony i placki. Dania nie tylko są ekspresowe w przygotowaniu, ale i sycące i poprawiające nastrój. Pomysł na wegetariańską lasagne, makaronową zapiekankę serową czy placki ziemniaczane lub z cukinii będą zatem strzałem w dziesiątkę. 

Innym smacznym i zdrowym pomysłem będą zupy, szczególnie w kremowej wersji np. krem z groszku, cukinii, ziemniaków czy czerwonych warzyw. Jeśli chodzi o tradycyjne dania, śmiało zaserwować możemy żur grzybowy, jajka po tatarsku, wszelakie ryby, leczo czy warzywne kotlety

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.