Gęsie pipki - przepis. Gulasz po galicyjsku smakuje lepiej, niż się nazywa, a kluczem jest zapomniane mięso

Gęsie pipki to pyszny, aromatyczny gulasz, którym zajadali się nasi przodkowie na terenach Galicji. Nazwa potrawy jest dość ciekawa i zdradza w części, co jest esencją smaku. Gęsie pipki to po prostu gulasz z gęsich żołądków ze śmietaną i cebulą oraz przyprawami. Wypróbuj ten przepis i przekonaj się, że kuchnia galicyjska wcale nie była biedna, a na pewno smaczna i pożywna.

Więcej przepisów na stare dania kuchni polskiej znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Gęsie pipki to kolejny dowód na to, że dania z podrobami są przepyszne, wystarczy tylko wiedzieć, jak się za nie zabrać. Gulasz z gęsich żołądków to danie, które z powodzeniem można podać na uroczystym obiedzie, a goście na pewno się nie zawiodą. Jak zatem zrobić gęsie pipki, żeby były aromatyczne i delikatne jednocześnie? Klucz to cebula, czosnek i majeranek. 

Gęsie pipki - przepis na galicyjski gulasz z podrobów

Składniki:

  • ok. 1 kg gęsich żołądków
  • 5 średnich białych cebul
  • 1 większa główka czosnku
  • gęsi tłuszcz (może być także kaczy, ale nie wieprzowy)
  • sól, pieprz, listek laurowy, majeranek, szczypta gałki muszkatołowej (opcjonalnie)
  • kwaśna śmietana

Sposób wykonania:

  1. Gęsie żołądki dokładnie oczyść i przepłucz pod bieżącą wodą. Następnie włóż do garnka, zalej zimną wodą i kiedy się zagotują, wylej wodę, zalej je nową wodą, dodaj 2 listki laurowe, szczyptę soli i gotuj na wolnym ogniu, aż zaczną robić się miękkie. Żołądki wyjmij z wywaru (ale nie wylewaj go). Pokrój je na mniejsze części. Cebulę drobno posiekaj, podobnie jak czosnek - nie przepuszczaj go przez praskę.
  2. Przygotuj dużą patelnię lub szeroki rondel i rozgrzej w niej 2-3 łyżki gęsiego tłuszczu. Następnie dodaj żołądki i na dużym ogniu smaż przez 3-4 minuty.
  3. Następnie zmniejsz nieco moc palnika, dodaj posiekaną cebulę, a kiedy zacznie się szklić - dołóż czosnek oraz majeranek. Podsmażaj całość przez ok. 5 minut, co chwilę mieszając. 
  4. Kiedy zawartość patelni się podsmaży (zarówno mięso, jak i cebula będą rumiane), zalej całość odrobiną wywaru, w którym gotowały się żołądki. Zmniejsz moc palnika i duś pod przykryciem przez ok. godzinę.
  5. Po godzinie sprawdź, czy mięso jest zupełnie miękkie. Jeśli nie - daj mu jeszcze 20 minut. Na koniec dodaj 2-3 łyżki śmietany, dopraw solą i pieprzem. Duś jeszcze 5 minut. 

Tak przygotowane gęsie pipki świetnie smakują z kaszą lub tłuczonymi ziemniakami

Wskazówka: Do smażących się żołądków możesz dodać kilka pieczarek lub suszonych grzybów wcześniej namoczonych w wodzie.

Więcej o: