Palcówka - przepis na domową kiełbasę. Zacznij dziś, a na Wielkanoc będzie najlepsza. Uda się nawet w kawalerce

Placówka to kiełbasa suszona, która jest fantastyczna z kilku powodów. Po pierwsze - jest pyszna i nie kupisz takiej w żadnym mięsnym sklepie. Po drugie - jest prosta w wykonaniu - nie potrzebujesz specjalnej szprycy do nadziewania - wystarczą ci palce. No i po trzecie - uda się w każdym mieszkaniu. Jeśli chcesz na Wielkanoc cieszyć się smakiem najlepszej domowej kiełbasy, zacznij już dziś - palcówka potrzebuje czasu.

Więcej przepisów na domowe kiełbasy i wędliny znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Palcówka to stary przepis na domową kiełbasę, która nie wymaga wędzarni, ani zbyt dużej ilości pracy. Oczywiście bardzo ważne są proporcje przypraw i mięsa, ale spokojnie - wszystko wyjaśnimy. Jeśli jednak chcesz zdążyć do Wielkanocy, by zaskoczyć gości staropolskim smakiem, najlepiej palcówkę zacznij już dziś - przygotowanie tej kiełbasy to proces, który ma trzy etapy. Oto sposób wykonania krok po kroku. 

Palcówka - stary przepis na dojrzewającą kiełbasę

Składniki:

  • 1 kg łopatki wieprzowej
  • ok. 100 g tłustego podgardla lub słoniny
  • 25 g soli peklującej
  • szczypta cukru
  • płaska łyżeczka pieprzu
  • 4 ząbki czosnku
  • pół płaskiej łyżeczki słodkiej papryki i gałki muszkatołowej (opcjonalnie)
  • pół łaskiej łyżeczki mielonego ziela angielskiego
  • jelita wieprzowe
  • zimna woda

Sposób wykonania:

  1. Na samym początku pracy porządnie naostrz nóż - czeka cię sporo siekania, ponieważ mięso na palcówkę musi być siekane, a nie mielone. 
  2. Mięso z łopatki posiekaj na drobne kawałki o wymiarach mniej więcej 1,5 cm na 2 cm, natomiast podgardle lub słoninę pokrój w cienkie, ale bardziej podłużne paski - 0,5 na 1,5 cm. Posiekane mięso przełóż do miski.
  3. Dodaj sól peklującą, pieprz i resztę przypraw, a także bardzo drobno posiekany czosnek. Zacznij wyrabiać masę mięsno, stopniowo dolewając wodę - ok. 50 ml. 
  4. Kiedy mięso wchłonie cały płyn, miskę owiń folią spożywczą i włóż do lodówki na całą dobę. 
  5. Wieprzowe jelita namocz przez pół godziny w ciepłej wodzie. Kiedy się moczą, ponownie wyrób masę mięsną. Teraz napełniaj jelita mięsem, porządnie upychając je palcami - im ciaśniej, tym lepiej (przyda się dryga para rąk do pomocy).
  6. Zwiąż poszczególne pętka i zwiąż końce jelita. Kiełbaski zawieś np. nad kuchenką, pod stołem na drążku lub nawet na karniszu - przez tydzień powinny suszyć się w temperaturze pokojowej, która nie będzie przekraczała 20 stopni Celsjusza. 
  7. Po tygodniu sprawdź zapach kiełbasek - jeśli jest niepokojący, niestety coś poszło nie tak i kiełbaski nadają się do wyrzucenia. Jeśli uważasz, że wszystko jest z nimi w porządku, przenieś je w chłodniejsze, zaciemnione miejsce - może to być np. garaż lub strych, albo po prostu kuchenna szafka. Tam powinny dojrzewać przez 2-3 tygodnie. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.