Surowa czy parzona? Którą białą kiełbasę wybrać do żurku? Tylko jedna zapewni esencjonalny i aromatyczny wywar

Biała kiełbasa to podstawa wielkanocnego smaku. Bez niej przecież nie ugotujemy pysznego, aromatycznego żurku. Tylko jaką białą kiełbasę wybrać? Na ladach w mięsnych uśmiecha się do nas i parzona i surowa. Obie białe kiełbasy warto kupić na Wielkanoc, ale dobry żurek wyjdzie tylko na jednej z nich.

Więcej kulinarnych wskazówek znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Zarówno biała kiełbasa surowa, jak i również parzona to obowiązkowe pozycje na liście wielkanocnych zakupów. Jednak jedna bardziej nadaje się do żurku, a druga świetnie sprawdzi się smażona na patelni, duszona w cebulce lub - gdy pogoda dopisze - przygotowana na grillu. Oczywiście na upartego można obie podobnie przyrządzić, ale wówczas tylko dołożymy sobie pracy i zupełnie niechcący możemy pozbawić żurek smaku. 

Nie ma wątpliwości, że żurek to najważniejsza potrawa na wielkanocnym stole. Ma być aromatyczny, esencjonalny i pachnący. Nieodłącznym składnikiem żurku, jest oczywiście kwaśny, żytni zakwas, ale kluczem smaku całej potrawy jest oczywiście wywar. Najlepszy wywar na żurek jest na kiełbasie. Oczywiście białej, surowej kiełbasie. 

Dlaczego surowa kiełbasa to najlepszy wybór do żurku?

Odpowiedź jest prosta: ponieważ surowa kiełbasa podczas parzenia/gotowania w wywarze na żurek odda mu maksimum swojego smaku. Kiełbasa parzona jest już po częściowej obróbce termicznej, dlatego też esencja jej smaku jest już nieco "wypłukana". Nie znaczy to jednak, że żurek na parzonej kiełbasie nie będzie smaczny - będzie, ale zdecydowanie będzie brakować mu "tego czegoś". 

Jak obejść się z surową białą kiełbasą do żurku?

Żurek oczywiście gotuje się także na innym mięsie, najczęściej na żeberkach, surowych lub wędzonych, z dużą ilością przypraw - czosnek, liście laurowe, ziele angielskie i obowiązkowo majeranek. Kiedy wywar z żeberkami zawrze, wrzuć surową białką kiełbasę podzieloną na pętka i spokojnie gotuj ją na wolnym ogniu, aż przyjdzie moment dolania zakwasu. Wcześniej wyłów ugotowaną już kiełbasę, obierz ją z osłonki i pokrój na kawałki. Kawałki białej kiełbasy zrumień na patelni i ponownie dodaj do zupy. Taki żurek to kwintesencja staropolskiego smaku. 

A co z parzoną białą kiełbasą?

Tutaj opcji jest mnóstwo. Parzona biała kiełbasa pieczona lub duszona w cebuli to świetny pomysł na wielkanocny obiad. Z kolei gotowana biała kiełbasa z kromką świeżego chleba i musztardą to prosta i pożywna kolacja po ciężkim dniu. Jeśli masz elektrycznego grilla, możesz także przygotować pyszną grillowaną kiełbaskę, w sam raz na spotkanie ze znajomymi, gdy podczas przedwiosennych chłodów oddacie się marzeniom o wspólnym grillowaniu w ogrodzie. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.