Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Kluski i ziemniaczane dania to w polskiej kuchni tradycja, kultywowana od pokoleń. Jedną z ciekawszych form są pyzy nadziane dużą porcją soczystego farszu. Przygotowanie nie jest trudne, jednak kluczem do sukcesu są najmniejsze szczegóły, które gwarantują nie tylko obłędny smak, ale i piękną prezencję na talerzu.
Pyzy ziemniaczane z mięsnym farszem
Kuchnia regionalna to prawdziwy rarytas i skarb przekazywany kolejnym pokoleniom. Pyzy to jedno z dań, które często gości na polskich stołach, ale i chętnie serwowane jest przez najróżniejsze restauracje. Sekretem smaku jest prostota i najlepszej jakości składniki, zarówno wykorzystane do ciasta, jak i farszu.
Pyzy można podać tradycyjnie - z okrasą, cebulką czy zieleniną, ale i nieco bardziej oryginalnie np. z palonym masłem z dodatkiem ziół, infuzowanymi olejami, jadalnymi kwiatami czy w sosie. Dla zwolenników kuchni wegetariańskiej czy wegańskiej polecamy także grzybowe nadzienie lub przygotowane z substytutu mięsa.
Zobacz wideo Pyzy z mięsem
Przepis na tradycyjne pyzy hojnie wypełnione farszem
Składniki na bazę:
- 1,5 kg ziemniaków,
- 3 łyżki mąki pszennej,
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej,
- jajko,
- sól i pieprz.
Dodatkowo:
- 400 g łopatki wieprzowej lub mięsa z rosołu,
- cebula,
- 3 ząbki czosnku,
- jajko,
- ugotowana marchew,
- łyżeczka tymianku,
- łyżeczka majeranku,
- 3 łyżki bułki tartej,
- olej do smażenia,
- sól i pieprz,
- masło,
- szalotka.
Sposób przygotowania:
- Przygotowania rozpoczynamy od obrania ziemniaków. Połowę warzyw standardowo gotujemy w osolonej wodzie, z kolei drugą część ścieramy na tarce o bardzo małych oczkach. Ugotowane warzywa przeciskamy przez praskę i studzimy.
- Starte ziemniaki odciskamy z nadmiaru wody i dodajemy do ugotowanych bulwy. Warzywa dokładnie ze sobą mieszamy, a następnie łączymy z mąką, solą i pieprzem. Przechodzimy do energicznego zagniatania ciasta - powinno być jędrne i nie kleić się nadmiernie do rąk. Tak uformowaną kulę przykrywamy ściereczką.
- Kolejnym krokiem jest farsz - mięso mielimy w maszynce. Podobnie postępujemy z ugotowaną marchewką. Składniki podsmażamy ze sobą na małej ilości oleju, do uzyskania złotego koloru. Tak przygotowane produkty przekładamy do miski, a gdy wystygną, dodajemy przyprawy, jajko i bułkę tartą. Wszystko dokładnie mieszamy.
- Przechodzimy do lepienia pyz - z ciasta odrywamy mniejsze porcje, rozklepujemy na dłoni, nadziewamy dużą ilością farszu i ładnie zamykamy masą ziemniaczaną. Formujemy kształt pyzy. Czynność powtarzamy do wykorzystania wszystkich produktów.
- Pyzy gotujemy cztery minuty w osolonym wrzątku.
- Ziemniaczane kulki z farszem podajemy z okrasą z szalotki i masła. Wskazówka - pyzy możemy zaserwować ze skwarkami, świeżą zieleniną, sprawdzi się także sos np. pieczeniowy czy grzybowy.