Nie wyrzucaj pestki awokado. Możesz z niej wyhodować dorodne drzewko. Tylko jak to zrobić?

Jeśli jesteś fanem awokado, zamiast wyrzucać jego pestki, warto spróbować wyhodować z niej drzewko. Aby wyrosło, należy trzymać się kilku podstawowych zasad. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać.

Jak wyhodować awokado w doniczce? Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą na bujny rozwój rośliny. Przede wszystkim trzeba zadbać o regularne podlewanie awokado, ponieważ lubi ono wilgotne podłoże. Poza tym bardzo ważnym elementem będzie ustawienie doniczki w ciepłym i lekko nasłonecznionym miejscu.

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Awokado jest bogate w witaminy, minerały i tłuszcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu

Dlaczego warto jeść awokado? To owoc bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe omega-9 oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które znajdują się w nim we właściwych proporcjach. Awokado m.in. reguluje ciśnienie tętnicze, wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga prawidłową pracę serca i spowalnia procesy starzenia. Warto spożywać je regularnie dodając do różnych potraw.

Drzewko z pestki owocu. Tak wyhodujecie własne awokado

Aby wyhodować roślinę z pestki awokado, należy umieścić ją w szklance wody i odstawić ją na kilka godzin. Po namoczeniu trzeba obrać pestkę ze skórki. Następnie wystarczy owinąć ją mokrym papierem i przełożyć do woreczka. Kolejnym krokiem będzie schowanie go w ciemne miejsce na około trzy tygodnie. Pestka w tym czasie powinna pęknąć i wypuścić korzeń.

Jeśli zobaczymy, że tak się stało, należy umieścić pestkę w szklance wody. Najlepiej jest wbić w pestkę dwie wykałaczki, które będą pestkę podtrzymywały. Dzięki temu roślina będzie mogła wypuścić dłuższy korzeń. Po kolejnych dwóch tygodniach pestkę można umieścić w doniczce z ziemią. Awokado najlepiej rośnie w żyznej i wilgotnej ziemi. 

Więcej pysznych przepisów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.