Przepis na biszkopt idealny. Zapomnij o rzucaniu tortownicą czy mozolnym oddzielaniu białek od żółtek

Przepis na biszkopt to cukierniczy piedestał - idealnie wyrośnięte, gąbczaste ciasto jest bazą dla wielu smacznych deserów, tortów i słodkości. Jak się okazuje, przepis jest dziecinnie prosty, a wystarczy pamiętać o jednej zasadzie. Zapomnij więc o strachu przed zakalcem, rzucaniem tortownicą czy mozolnym oddzielaniu białek od żółtek.

Więcej słodkich wypieków znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Biszkopt to prawdziwy klasyk i baza cukiernicza, bez której nie powstałoby wiele ciast, wypieków i pięknych tortów. Dla wielu amatorów jest to istny postrach - wszystko przez pękanie, przypalenia i masę innych porażek, które miały miejsce podczas przygotowań. Tymczasem sekret jest banalnie prosty - wszystko zależy od wagi i trzech składników. 

Cukiernicza technika na biszkopt z trzech składników 

Sekret tkwi w prostocie i jednocześnie szczegółach, dlatego do idealnego biszkoptu potrzebujemy jedynie trzech bazowych składników, formy i miksera. Warto jednak wspomnieć o zasadach, których przestrzeganie da słodki, wyrośnięty i miękki niczym gąbka efekt. Mowa tu m.in. o odpowiedniej temperaturze, proporcjach czy kolejności dodawania składników. Istotna jest także sama waga produktów - ten trik jest kluczem do naszego biszkoptowego sukcesu. 

Idealną metodą jest biszkopt "bez przepisu", który opiera się na odpowiedniej wadze składników i jedynie trzech produktach! Zapomnij zatem o rzucaniu tortownicą czy mozolnym oddzielaniu żółtek od białek. Tutaj króluje prostota!

Zobacz wideo Makowiec nowojorski. Jego przygotowanie jest łatwiejsze, niż myślisz

Przepis na biszkopt idealny - banalny skład do perfekcyjny efekt

Na wstępnie warto podkreślić, że przepis na biszkopt "bez przepisu" bazuje na odpowiednich proporcjach. Najprościej jest zacząć od wybrania z ilu jaj chcemy upiec ciasto - minimalna ilość to trzy, maksymalna to nawet 12!

  1. Zaczynamy od postawienia miski na wadze i wyzerowania licznika. Do naczynia wbijamy jajka i zapamiętujemy ich wagę. Przykładowo z pięciu dużych jaj wyjdzie nam 300 g. Skład naszego ciasta to jedynie: jajka, cukier, mąka. 
  2. Kolejnym krokiem jest ubijanie jajek na puszystą, jasną i sztywną masę. Nie trzeba oddzielać białek od żółtek, jednak ważne, by masa była puszysta i jasna. Wtedy dodajemy cukier puder - ilość zależna od wagi jaj. Bazując na naszych proporcjach, będzie to 300 g. Słodką masę jajeczną ponownie ubijamy - do uzyskania sztywnej, jędrnej konsystencji.
  3. Następnie przesiewamy mąkę tortową - tutaj również stosujemy tę samą zasadę: waga powinna być równa wadze jaj. Tak przygotowaną masę mieszamy, tym razem ręcznie przy użyciu trzepaczki.
  4. Ciasto przekładamy do formy natłuszczonej olejem i oprószoną bułką tartą. Jeśli chcemy, by nasz biszkopt był wysoki (jeśli palujemy wykorzystać go do przygotowania tortu) warto skorzystać z nieco wyższej formy od standardowej tortownicy. 
  5. Biszkopt pieczemy do suchego patyczka w 170 stopniach przez około 45 minut.
  6. Wskazówka - jeśli chcemy duży, wyrośnięty efekt ustawiamy funkcję piekarnika na 30 minut góra - dół.
  7. Gdy czas pieczenia minie studzimy ciasto i dopiero wtedy wyciągamy je w obręczy. Tak przygotowany biszkopt jest gotowy do dalszego działania - doskonale sprawdzi się w roli bazy do tortu, wówczas dzielimy go na blaty. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.