Nawóz do pomidorów, czyli naturalna mieszanka z trzech składników. Dzięki niej zbierzesz obfity plon

Uprawa pomidorów wymaga nie tylko czasu, ale także odpowiedniej pielęgnacji. Naturalny nawóz pozwala na właściwy wzrost rośliny oraz wpływa na ilość i jakość plonów. Starodawny przepis składający się zaledwie z trzech składników sprawi, że zbierzemy dużą ilość ekologicznych pomidorów.
Zobacz wideo Wpływają na libido i potencję, a także zapobiegają nowotworom. Cudowne pomidory!

Naturalny nawóz do pomidorów to najlepsze rozwiązanie, kiedy decydujemy się rozpocząć własną hodowlę. Dzięki temu pozyskamy zdrowe i ekologiczne warzywa, bez żadnych chemicznych dodatków. Jak stworzyć idealną kompozycję, która dokarmi rośliny? Przepis z dawnych lat sprawdzi się idealnie.

Domowa receptura na nawóz do pomidorów. Przyda się popiół

Kiedy nasze babcie pielęgnowały posadzone czy wysiane pomidory, dbały o rośliny wyłącznie w naturalny sposób. Dzięki temu plony nie tylko były obfite i ekologiczne, ale także cechował je niepowtarzalny smak i zapach. Domowy nawóz był często wynikiem przypadkowo stworzonej kompozycji, która jak się później okazało, przynosiła niezwykłe rezultaty. 

Przykładem jest nawóz do pomidorów, w skład którego wchodzą łupiny z cebuli, popiół z komina oraz posiekane drobno świeże pokrzywy. To zestawienie nie tylko wspomaga wzrost roślin, ale także wpływa na ilość oraz jakość plonów.

Popiół jako nawóz jest bardzo powszechnie stosowany w ogrodnictwie. Dzięki niemu poprawia się struktura gleby oraz dochodzi do namnażania flory bakteryjnej bogatej w azot. Dlatego dbając o trawniki lub warzywa lubiące glebę zasadową, warto wykorzystać czysty popiół z drewna do domowych nawozów.

Pokrzywa dostarcza roślinom azot, magnez, potas, krzem, wapń, czy żelazo oraz wiele witamin i przeciwutleniaczy. Dzięki temu pomidory są pyszne i jest ich więcej.

Łupiny z cebuli zawierają wiele antyoksydantów, żelazo, wapń i potas, co wpływa na wzrost rośliny i sprawia, że liście stają się bardziej bujne.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Naturalny nawóz do pomidorów. Przepis

Jest wiele metod przyrządzania naturalnego nawozu do pomidorów. Można połączyć wszystkie składniki, zalać wodą i rozłożyć pod krzaczkami pomidorów. Jednak lepszym rozwiązaniem jest przyrządzenie płynnego roztworu i podlewanie roślin co pewien czas.

Składniki:

  • 10 litrów wody,
  • pół kg popiołu,
  • dwie garści łupin z cebuli,
  • 10 pokrzyw bez korzeni.

Sposób przygotowania:

Do dużego garnka wlewamy wodę, dodajemy popiół, łupiny z cebuli oraz pokrzywę. Najlepiej sprawdzą się młode sadzonki. Możemy je posiekać lub wrzucić w całości usuwając wcześniej korzenie. Mieszankę gotujemy na wolnym ogniu przez około 20 minut. Następnie zestawiamy z ognia. Studzimy przez całą noc. Rano przelewamy sam wywar do butelek, a resztki wyrzucamy. Nawozimy pomidory dwa razy w tygodniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.