Pomidory do góry nogami. Grawitacja sprawi, że hodowla będzie znacznie łatwiejsza, a plony owocne

Uprawa pomidorów nie tylko sprawia dużo przyjemności, ale i daje organiczne, smaczne plony. Warto jednak zadziałać grawitacją i posadzić je w zupełnie inny sposób - pomidory do góry nogami to ogrodniczy hit, który pozwoli zminimalizować ryzyko chorób, ale także zabezpieczy rośliny przed szkodnikami. Efekt wizualny jest równie spektakularny!

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sezon na prace ogrodnicze zbliża się wielkimi krokami. Dosłownie tygodnie dzielą nas od uprawiania grządek, rabat, warzyw czy owocowych krzewów. Zanim jednak wiosna rozpocznie się na dobre wart poznać nietypowy sposób uprawy pomidorów - do góry nogami. Ta kontrowersyjna metoda nie tylko da spektakularny efekt, ale i przyczynie się do lepszych plonów. 

Uprawa pomidorów do góry nogami - mała zmiana da owocne plony

Uprawa pomidorów cieszy się dużym zainteresowaniem - powodów jest wiele, jednak najważniejszy z nich to dostęp do świeżych, ekologicznych plonów. Warto jednak zastosować prostą sztuczkę, która nie tylko zabezpieczy krzewy, ale i wpłynie na piękny porost i zabezpieczy przed niekorzystnymi czynnikami. 

Pomidory do góry nogami to pomysł, który może brzmieć niedorzecznie, jednak w praktyce jest to o wiele lepsza metoda od tradycyjnej. Lista zalet jest następująca: 

  • Doniczki umieszczone są wysoko nad ziemią, dzięki czemu pomidorom nie zagrażają ślimaki ani larwy chrząszczy. W ten sposób zadbamy o swoje plony i dodatkowo je zabezpieczymy,
  • Jeśli zawiesimy nasze doniczki na odpowiedniej wysokości, możemy zapomnieć o tworzeniu podpór i stelaży, które mają za zadanie pozwolić piąć się roślinie w górę - zaoszczędzimy nie tylko czas, ale i pieniądze,
  • Zaoszczędzamy miejsce na balkonie, tarasie czy nawet w ogrodzie - donice nie zajmują miejsca na ziemi, dzięki czemu możemy lepiej zagospodarować przestrzeń i np. posiać więcej roślin, 
  • Podlewanie to bułka z masłem - woda trafia do korzeni, a nie rozpryskuje się na liście i owoce. W rezultacie pomidory są zdrowsze, mocniejsze i bardziej odporne na choroby,
  • Pomidory zwisają w dół, dzięki czemu mają łatwiejszy dostęp do światła i powierza. Przekłada się to na lepszą jakość, smak i łatwość w pielęgnacji. 
Zobacz wideo Uprawa roślin na balkonie - czego potrzebujesz, co można zasiać, na co zwrócić uwagę?

Uprawa pomidorów do góry nogami - gatunek, wysiew i inne wskazówki 

Przed uprawą pomidorów warto zaczerpnąć wiedzy na ich temat. Jeśli zdecydujemy się na hodowlę do góry nogami, warto wyprać nie zbyt duże odmiany. Ciężar może niekorzystnie wpływać na porost rośliny dlatego idealnym wyborem będzie gatunek Pendulina Orange lub Tumbling Tom Red. Zdecydowanie nie sprawdzą się odmiany pomidorów o dużych i ciężkich owocach, np. bawole serce - waga może uszkodzić pędy i przysporzyć wiele problemów. 

Sadzenie do gruntu musi poczekać do maja, jednak i wtedy roślina powinna być zabezpieczona przed przymrozkami. Warto zatem pomyśleć o szklarni lub domowej uprawie. Kolejnym ważnym elementem jest wybór donicy - popularną metodą jest sianie w plastikowych butelkach, wiaderkach i donicach. Niezawodnym sposobem będą doniczki wiszące, worki lub plantery, jednak świetnie sprawdzą się także plastikowe opakowania po napojach pięcio i dziesięciolitrowych. 

Jeśli chodzi o sadzenie, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Pamiętajmy zatem o tym, by delikatnie wyciągnąć sadzonkę z doniczki, następnie trzymając sadzonkę poziomo, przekładamy ją przez wycięty otwór. Kolejnym krokiem jest przewrócenie wiaderka do góry - warto sprawdzić, czy roślina nie wypada. Później wystarczy wypełnić donicę lub wiaderko odpowiednią ziemią i gotowe. Tak przygotowany pojemnik wieszamy w docelowym miejscu. 

 
 
Więcej o: