Kiedy siać pomidory? Według kalendarza ogrodnika domowa uprawa może ruszyć już niebawem

Chociaż nadejście wiosny idzie w tym roku wyjątkowo mozolnie, można ruszyć już z przygotowaniami do sezonu ogrodowego. Kiedy zatem siać pomidory? Kalendarz ogrodnika zdradza, która data jest najlepsza. Wczesny wysiew gwarantuje owocne plony już w pierwszych miesiącach lata.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Uprawa pomidorów cieszy się dużym zainteresowaniem, a z roku na rok coraz więcej osób decyduje się  na hodowle na balkonach i tarasach. Nie ma w tym nic dziwnego, ekologiczne, dorodne warzywa, wypadają bezkonkurencyjnie na tle tych zakupionych w sklepach czy straganach. Kiedy zatem rozpocząć wysiew, by szybko móc cieszyć się plonami? 

Kiedy siać pomidory? Kalendarz ogrodnika wskazuje datę

Kalendarz ogrodnika zdradza, że sianie nasion warto zaplanować na luty i marzec, wówczas ekologiczne i owocne plony nadejdą już z początkiem lata. Na wstępie warto jednak wybrać odpowiednią odmianę, która przyniesie dany gatunek plonów np. bawole serce, malinowe, cherry, żółtych, zielonych, śliwkowych itd. 

Zobacz wideo Miniszklarnia z plastikowej butelki. Dowiedz się, jak stworzyć domową rozsadę ziół

Wysiew pomidorów - banalna instrukcja dla początkujących

Przygotowania wysiewu pomidorów warto rozpocząć skompletowaniem odpowiednich narzędzi - mowa tu o podłożu, nasionach, doniczkach, i czymś, co zastąpi nam szklarnię np. folia aluminiowa lub szklana bądź plastikowa szybka. Nasiona wysiewamy do pojedynczych doniczek lub wielodoniczek. Wypełniamy je specjalnym podłożem przeznaczonym do siewek - to gwarantuje, że rośliny będą swobodnie rosnąć bez chwastów, patogenów czy chorób. Wcześniej dokładnie zwilżamy podłoże i ugniatamy w doniczkach. Do tak przygotowanej ziemi wciskamy nasionka, a następnie przykrywamy ziemią, zraszamy wodą i przykrywamy folią lub szybką. 

Sadzonki umieszczamy w dobrze nasłonecznionym miejsce - najlepiej sprawdzi się parapet - pomidory powinny znajdować się w temperaturze 22-25 stopni Celsjusza. Należy pamiętać także o wietrzeniu, opryskiwaniu i dbałość o odpowiednią wilgotność podłoża. Wówczas możemy oczekiwać szybkich i owocnych efektów. 

Więcej o: