Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie główne Gazeta.pl
Domowe obiady zawsze smakują obłędnie, jednak zupy zasługują na szczególne wyróżnienie - nie tylko rozgrzewają czy smakują, ale także dodają energii gdy za oknem plucha i ponura aura. Kapuśniak z treściwą wkładką mięsną to klasyka, która zawsze smakuje obłędnie. Warto jednak zastosować babciną metodę, która pozwoli wydobyć ze wszystkich składników najlepsze aromaty.
Kapuśniak na żeberkach - traycyjna, domowa receptura
W babcinym przepiśniku znajdziemy wiele cennych przepisów na ciasta, łakocie, ale i tradycyjne obiady. Kapuściane rarytasy to klasyka, która gości w wielu smacznych odsłonach - jedną z nich jest swojski kapuśniak na żeberkach. Rozgrzewająca zupa niemal zawsze smakuje obłędnie, doda energii i wesprze organizm w przejściowym okresie.
Kapuśniak z treściwą wkładką mięsną gwarantuje także niebywały smak. To jednak niejedyny szczegół, na który warto zwrócić uwagę. Równie istotna jest kiszona kapusta, która decyduje o finalnym efekcie.
Zobacz wideo Kimchi z kapusty pekińskiej. Jak zrobić je w domu?
Przepis na kapuśniak z przepiśnika babci
Składniki:
- 250 g kiszonej kapusty,
- 50 g wędzonych żeberek,
- litr domowego rosołu,
- 2 duże ziemniaki,
- marchewka,
- cebula,
- liść laurowy,
- ząbek czosnku,
- 1/2 łyżeczki kminku,
- olej,
- sól,
- pieprz,
- cukier.
Sposób przygotowania:
- Wędzone żeberka kroimy na mniejsze kawałki. Warzywa obieramy, kroimy.
- Mięso, marchew i cebulę podsmażamy w garnku z grubym dnem na złoty kolor. Gdy składniki ładnie się zarumienią, dodajemy pokrojoną i odciśniętą z soku kapustę kiszoną. Całość zasmażamy około trzech minuty.
- Składniki zalewamy 100 ml rosołu i dusimy przez 20 minut - w ten sposób całość nabierze smaków i będzie znakomitą bazą.
- W osobnym naczyniu gotujemy pokrojone na mniejsze kawałki ziemniaki. Po odcedzeniu dodajemy je do kapusty i żeberek.
- Wywar doprawiamy czosnkiem, solą, liściem laurowym, kminkiem, świeżo zmielonym pieprzem i opcjonalnie odrobiną cukru. Wlewamy także resztę rosołu i gotujemy na małej mocy palnika przez kolejne 20 minut.
- Po tym czasie danie jest gotowe do podania - zupę rozlewamy do misek, dekorujemy zieleniną i podajemy.