Ślimaki to mięczaki, boją się niektórych roślin. Wiemy, co odstraszy nieproszonych gości w ogrodzie

Ślimaki w ogrodzie to zmora wielu osób, które samodzielnie uprawiają warzywa, czy owoce. Pełzające mięczaki pojawiają się na pięknej wiosennej sałacie i pożerają ją, robiąc dziury. O ile jest wiele domowych sposobów na pozbycie się niechcianych gości, o tyle warto postawić na prewencję.
Zobacz wideo Jak się pozbyć moli spożywczych? Są na to domowe sposoby

Ślimaki potrafią narobić sporo szkód. Ich obecność można dostrzec już wiosną, kiedy pojawiają się pierwsze nowalijki. Mięczaki chętnie zjadają młode liski sałaty, ale także ochoczo skubną krzaczki truskawek lub innych owoców. Wiemy jakich roślin boją się te małe zwierzątka, dlatego ich obecność w ogrodzie może być wyjątkowo pomocna.

Jak zrobić kotlety schabowe, żeby były miękkie i soczyste? Najlepsze schabowe. Gęsta marynata sprawi, że mięso będzie delikatne

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu. Najlepiej ich nie wpuszczać!

Jest wiele domowych sposobów na pozbycie się szkodników z prowadzonych upraw. Jednak jest to działanie post factum. Czasem udaje się zwalczyć niechcianych gości bytujących na kapuście, burakach, marchwi, lub owocach. Jednak dużo prościej jest nie dopuścić, aby ślimaki pojawiły się w ogrodzie. W tym celu należy posadzić lub wysiać wiosną konkretne rośliny

Ślimaki nie lubią niektórych zapachów. Wyczuwając je, omijają okolicę szerokim łukiem. Dlatego, zanim zaplanujemy kolejną uprawę warzyw i owoców warto otoczyć je takimi roślinami jak:

  • tymianek,
  • szałwia,
  • rumianek,
  • majeranek,
  • macierzanka,
  • bylica piołun,
  • cebula.

Dobrą metodą na odstraszenie ślimaków jest również rozsypanie zmielonej kawy w okolicach, gdzie zauważyliśmy pojawiające się szkodniki.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Który majonez jest lepszy? Ten spór to przeszłość. Dziś liczy się cena. 'Nie tylko drożej, ale i mniej' Spór o majonez to przeszłość. Liczy się cena. "Nie tylko drożej, ale i mniej"

Jak pozbyć się ślimaków? Poznaj prosty sposób

Kolejnym prewencyjnym działaniem, które sprawdza się w ogrodach, jest rozsypanie rozgniecionych skorupek po jajkach. Delikatne ciało mięczaków sprawia, że nie są w stanie swobodnie wspinać się na rośliny. Dzięki temu warzywa i owoce są bezpieczne.

Jeśli jednak zaobserwujemy obecność ślimaków, można wykorzystać również prostą metodę. Najlepiej zebrać ręcznie wszystkie szkodniki, które bardzo często gromadnie pojawiają się tuż po deszczu. 

Więcej o: