Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W regionalnym menu nie brakuje smacznych potraw, lokalnych produktów i regionalnych rarytasów. Na Podhalu króluje prostota, ale i treściwy skład - góralska kwaśnica jest na to idealnym przykładem. Przepis w wielu domach przekazywany jest z pokolenia na pokolenie i niemal zawsze daje wyśmienity efekt.
Przepis na góralską kwaśnicę - smak jak spod samiuśkich Tater
Kuchnia podhalańska słynie z regionalnych serów, moskoli, smacznych wypieków i soczystych dań mięsnych. Na piedestale warto jednak wyróżnić kwaśnicę, która często gości na stołach zimą i w pochmurne dni. Rozgrzewająca zupa dodaje energii, syci i krzepi. Przygotowanie jednak wymaga odpowiedniego składu - ważna jest także kolejność dodawanych produktów i czas gotowania.
Góralska kwaśnica lubuje się w dobrym mięsie, które stanowi bazę zupy. Górale często sięgają po tłustą gęsinie, która słynie z charakterystycznego smaku lub jagnięcinę, jednak opcja na żeberkach jest równie smaczna i aromatyczna. Poza mięsem ważna jest także kiszona kapusta - najlepiej ta domowa i sok. Nie może zabraknąć także majeranku, kminku i ugotowanych ziemniaków z którymi zupa smakuje obłędnie.
Zobacz wideo Słoik ze zdrowiem - domowa kapusta kiszona
Kwaśnica - przepis na zupę rodem z Podhala
Składniki:
- 500 g domowej kapusty kiszonej (razem z sokiem),
- 700 g surowych żeberek,
- 200 g wędzonych żeberek,
- 300 g wędzonego boczku,
- 500 g ziemniaków,
- 2 suszone grzyby - borowiki lub podgrzybki,
- 3 ząbki czosnku,
- 2 litry wody,
- pieprz,
- sól,
- 2 listki laurowe,
- 3 ziarna ziela angielskiego,
- szczypta kminku.
Sposób przygotowania:
- Zaczynamy od przygotowania mięsa. Żeberka myjemy, ćwiartujemy na kawałki i przekładamy do dużego garnka. Mięso zalewamy wodą i gotujemy pod przykryciem, aż na powierzchni pojawi się piana - usówamy ją przy pomocy łyżki. Dodajemy ziele angielskie i liście laurowe - gotujemy na średniej mocy palnika do miękkości, czyli około godzinę.
- W tym czasie obieramy i myjemy ziemniaki. Bulwy kroimy na mniejsze kawałki i gotujemy w osolonej wodzie. Następnie odcedzamy i odkładamy na później.
- Gdy mięso jest miękkie, dodajemy pieprz i grzyby. Kolejnym krokiem jest dodanie pokrojonego boczku i gotowanie przez 10 minut. Tak przygotowany wywar należy wzbogacić teraz kiszoną kapustą i sokiem. Wskazówka - kapusty nie należy płukać i odciskać z zalewy, ponieważ to głównie nada smaku zupie.
- Zmniejszamy moc palnika i gotujemy zupę pod przykryciem przez kolejne 40 minut. Gdy warzywo będzie miękkie, dodajemy kminek, pokrojony czosnek.
- Tak przygotowana zupę doprawiamy o smaku i serwujemy z ugotowanymi ziemniakami i oddzielonym od kości mięsem.