Więcej słodkich przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Chałka, czyli słodki drożdżowy warkocz to w naszej kulinarnej kulturze klasyka, z którą na próżno konkurować. Ciasto od pokoleń towarzyszy nam podczas śniadań, deserów, ale i momentach na małą przekąskę. Jak się okazuje idealny smak to jedynie kilka swojskich składników - liczy się jednak jakość i tradycyjna receptura.
Jak przygotować tradycyjną chałkę? Kluczem jest prosty skład
Drożdżowe rarytasy to ważny element polskiej kuchni. Poza domowymi plackami, babkami, drożdżówkami czy kołaczami warto wyróżnić obłędną chałkę, której smak wielu z nas kojarzy się z beztroskimi latami dzieciństwa i babciną kuchnią. Słodki warkocz towarzyszy nam bowiem od pokoleń.
Marzysz o domowej chałce? To nic trudnego - zapomnij jednak o dodaniu jajek do ciasta. Baza to jedynie drożdże, mąka, mleko i swojskie masło, które odgrywa tu kluczową rolę. Sukces gwarantuje także długie wyrastanie ciasta i dodatek chrupiącej kruszonki, która idealnie komponuje się z delikatnym i lekkim ciastem.
Zobacz wideo Pojedynek: Chałka z pastą jajeczną vs. babka z majonezem
Przepis na tradycyjną chałkę z kruszonką
Składniki na ciasto:
- 0,5 kg mąki pszennej tortowej,
- 250 ml ciepłego mleka (nie może być gorące),
- 80 g swojskiego masła,
- 8 g suchych drożdży lub 30 g świeżych,
- 60 g cukru,
- szczypta soli.
Kruszonka:
- 50 g mąki pszennej,
- 30 g swojskiego masła,
- 30 g cukru.
Sposób przygotowania:
- Zaczynamy od przygotowania suchych składników - do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy suche drożdże, cukier i sól. Wszystko dokładnie mieszamy, a następnie wlewamy szklankę ciepłego mleka i roztopione masło.
- Tak przygotowane składniki wstępnie mieszamy drewnianą łyżką, a następnie przechodzimy do zagniatania ciasta.
- Wskazówka - warto poświęcić wyrabianiu trochę uwagi, jeśli będziemy wyrabiać ciasto około 10 minut, efekt będzie niebywale delikatny i puszysty. Pomocny okaże się robot kuchenny, jednak nic nie zastąpi ciepła dłoni.
- Ciasto powinno być gładkie i jednolite - naczynie przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 120 minut.
- Gdy ciasto potroiło objętość, możemy przejść do dzielenia na mniejsze porcje - jeśli chcemy uzyskać jedną, dużą chałkę pomijamy ten krok. Ciasto ponownie zagniatamy i jedną kulę przerywamy ściereczką. Drugą tniemy na cztery pionowe wałki i przechodzimy do charakterystycznego zaplatania. Czynność powtarzamy z drugą porcją ciasta.
- Chałki przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na pół godziny.
- W tym czasie przygotowujemy kruszonkę - wszystkie składniki rozcieramy w dłoniach, formujemy kulę i chłodzimy w lodówce.
- Chałkę smarujemy mlekiem, dekorujemy kruszonką i pieczemy w 175 stopniach przez około 25 minut. Po tym czasie studzimy wypiek i delektujemy się obłędnym smakiem.