Więcej pomysłów na pyszne obiady znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Biała kiełbasa to po prostu surowe mięso z przyprawami i spulchnione wodą, ciasno upchane w jelicie wieprzowym. Zastanawiając się nad tym, prawie każda kiełbasa, czy to śląska, czy krakowska sucha były kiedyś czymś w rodzaju białej, zanim się je uwędziło czy ususzyło. Jeśli rozkroimy białą kiełbasę (surową, nie - parzoną), to mamy do dyspozycji produkt, który otwiera nam niezliczone kulinarne możliwości.
Dziś mamy dla was przepis na kotlety z białej kiełbasy, które są o niebo lepsze od mielonych, chociaż robi się je dość podobnie. Co je odróżnia? Oczywiście smak, ale także tekstura. Dzięki większej zawartości wody i tłuszczu, kotlety z białej kiełbasy są bardziej soczyste, ponieważ na patelni szybciej "zamykają się", oddając swój własny tłuszcz, co wzmacnia ich smak. Ponadto czuć w nich więcej mięsa przez to, że mięso na białą kiełbasę mieli się na dużych oczkach lub drobno sieka. Dla wzmocnienia doznań smakowych proponuję podać kotleciki w aromatycznym sosie chrzanowym. To świetny pomysł na codzienny obiad, ale także kto wie, może nowy wielkanocny specjał w twoim domu?
Kotlety z białej kiełbasy - przepis na obiadowy i wielkanocny hit
Składniki:
- 500 g białej kiełbasy (musi być surowa)
- 1 niewielkie jajko
- bułka tarta
- sól, pieprz, szczypta majeranku i czosnku (chyba że wcześniej kiełbasa była dobrze doprawiona)
- smalec lub masło klarowane do smażenia
Składniki na sos chrzanowy:
- 2 szklanki bulionu lub lekkiego rosołu
- 2-3 łyżeczki tartego chrzanu (w zależności od preferencji)
- 0,5 szklanki kwaśnej śmietany
- mąka
- masło
- sól, pieprz
Sposób wykonania:
- Białą kiełbasę natnij wzdłuż i wyjmij mięso z osłonki. Przełóż do miski.
- Dodaj jajko, w razie potrzeby dopraw przyprawami i wyrób tak jak masę na kotlety mielone. Możesz dodać namoczoną kajzerkę, ale wówczas kotlety stracą swoją delikatność i będą bardziej zbite.
- Za pomocą zwilżonych dłoni odrywaj kawałki masy i formuj niewielkie, lekko spłaszczone kotleciki. Każdy z nich obtocz w bułce tartej i uklep, by panierka nie odeszła podczas smażenia.
- Na patelni porządnie rozgrzej smalec lub masło klarowane. Następnie połóż na patelni kotleciki i smaż je, aż będą jasnobrązowe z obu stron.
- Uwaga - nie ruszaj nimi podczas smażenia - wówczas puszczą za dużo soku i staną się suche. Sok i tak wypłynie podczas smażenia, ale intensywne ruszanie i kilkukrotne przekręcanie kotletów niepotrzebnie je wysuszy.
- Przygotuj sos chrzanowy. Do rondelka włóż solidną łyżkę masła i rozpuść je. Następnie dodaj 2-3 łyżki mąki pszennej i cały czas mieszając, wlej bulion. Kiedy całość zacznie robić się gęsta, dodaj chrzan oraz śmietanę. Zmniejsz moc palnika, dopraw do smaku przyprawami i gotuj na małym ogniu przez 2-3 minuty.
Tak przygotowane kotleciki podawaj z ziemniakami i chrzanowym sosem i udekoruj posiekaną natką lub koperkiem. Świetnie będą smakowały także z sosem musztardowym lub pieczarkowym, ale również solo z kaszą i ogórkiem kiszonym.