Zupa grzybowa z suszonych grzybów na Wielki Piątek. Wzbogać ją o kwaśny dodatek, a będzie wyjątkowa

Zupa grzybowa to zawsze dobry pomysł na obiad, bez względu na to, czy podajemy codzienny posiłek, czy serwujemy ją z okazji ważniejszych uroczystości. Zupę grzybową z powodzeniem można podawać także w okresie Wielkiego Postu, a jest tak pyszna, że nikt nie zatęskni za mięsną wkładką. Jak podkręcić jej smak? Kwaśny wielkanocny dodatek sprawia, że tego smaku długo się nie zapomni.

Więcej przepisów na tradycyjne potrawy znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Zupa grzybowa z zakwasem to tradycyjny posiłek, który od pokoleń jada moja rodzina w Wielki Piątek. Z racji tego, że jesteśmy przywiązani do tradycji i tego dnia rezygnujemy z jedzenia mięsa, to zgodnie twierdzimy, że na tę zupę czekamy cały rok, bo jej smak jest po prostu wyjątkowy. Jak ją zrobić? Wcale nie potrzebujesz wielu składników. Oto przepis, który zdecydowanie warto wypróbować, nawet jeśli nie zachowujesz postu.

Zupa grzybowa - przepis na postną zupę o wyjątkowym smaku 

Składniki:

  • 1 słoik suszonych grzybów (ok. 150-200 g)
  • duży pęczek włoszczyzny
  • 1 większa cebula
  • ok. 0,5 l zakwasu na barszcz (jeśli lubisz kwaśniejsze smaki, użyj więcej)
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe przyprawa uniwersalna (opcjonalnie)
  • olej roślinny, najlepiej rzepakowy nierafinowany
  • tłuczone ziemniaki do podania

Sposób przygotowania:

  1. Dzień wcześniej warto namoczyć suszone grzyby. Skrusz je w dłoniach i włóż do większej miski. Następnie zalej je zimną wodą i zostaw, by napęczniały. 
  2. Warzywa obierz i na wolnym ogniu ugotuj z nich bulion. Kiedy warzywa będą miękkie, wyjmij je z wywaru i przerób np. na sałatkę jarzynową. 
  3. Do bulionu dodaj grzyby oraz wodę, w której się moczyły. Dodaj 3-4 listki laurowe, 5-6 kulek ziela angielskiego i łyżkę przyprawy uniwersalnej, jeśli jej używasz. Gotuj na wolnym ogniu, aż grzyby będą całkiem miękkie - może to potrwać nawet godzinę. 
  4. Cebulę pokrój w drobną kostkę i podsmaż ją na lekko osolonym oleju rzepakowym. Następnie dodaj do zupy. Jeśli chcesz, pozostaw trochę cebuli na patelni do okrasy ziemniaków.
  5. Do zupy wlej zakwas i ponownie zagotuj. Dopraw do smaku solą, pieprzem i rozlewaj do talerzy. Podawaj z okraszonymi ziemniakami lub kromką chleba. 

Wskazówka: Żeby zupa była nieco bardziej treściwa, dodaj do niej zacierki z mąki i wody lub ulubiony makaron.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.