Przepis na wege gołąbki - kapuściane zawijasy z kaszą i warzywami. Tu króluje prostota i swojski smak

Wegetariańskie gołąbki to jedno z flagowych dań kuchni polskiej. Kapuściane zawijasy to niemalże klasyka, która gości na stołach w porze obiadowej, ale i z okazji wszelakich świąt. Farsz przygotowany z kaszy i warzyw to idealny smak, który znakomicie komponuje się z sosem grzybowym lub pomidorowym.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przepis na gąbki to prawdziwa klasyka wśród domowych rarytasów. W wielu domach receptura jest wręcz przekazywana z pokolenia na pokolenie, co gwarantuje obłędny smak dania. Klasyczna wersja to przede wszystkim mięsno-ryżowy farsz - warto jednak przygotować wersję wege bazującej na kaszy i warzywach. 

Wegetariańskie gołąbki z kaszą i warzywami 

Gołąbki w wersji wege to żadna nowość. Danie bez mięsa przygotowywały nasze prababki z okazji wszelakich świąt czy w okresie postu. Kapuściane zawijasy hojnie nadziane warzywami i kaszą smakują obłędnie i równie dobrze się prezentują. Warto jednak pamiętać, że danie wymaga odrobiny poświęcenia i odpowiedniego przygotowania. Mowa tu o sparzeniu kapusty, zrobieniu farszu, zawijaniu gołąbków i późniejszej obróbce termicznej w garnku lub piekarniku. 

Kultowe danie lubuje się w rozmaitych dodatkach - mowa tu o świeżej zieleninie, przyprawach czy sosach. Najlepszy jest pomidorowy lub aksamitny grzybowy. Obie propozycje są równie smaczne i kuszące, jednak do farszu z kaszą i warzywami znacznie bardziej pasuje pierwszy wariant. 

Zobacz wideo Przepis na gołąbki bez zawijania

Przepis na wege gołąbki hojnie nadziane kaszą i warzywami 

Składniki: 

  • kapusta pekińska,
  • 100 g kaszy jaglanej,
  • por, 
  • cebula, 
  • duża marchew, 
  • kilka suszonych pomidorów, 
  • pęczek natki pietruszki, 
  • 100 ml wody, 
  • 400 ml passaty, 
  • sól,
  • pieprz,
  • ewentualnie zioła np. prowansalskie.

Sposób przygotowania: 

  1. Zaczynamy od oddzielenia od główki liści kapusty. Każdy sparzamy we wrzątku przez około 10 sekund. Po tym czasie liście układamy jeden na drugim i osuszamy. Gdy ostygną, wycinamy zdrewniałą część nerwu. 
  2. Kolejnym krokiem jest przygotowanie farszu. W tym celu gotujemy kaszę według zaleceń producenta. Marchew ścieramy na tarce o dużych oczkach, pora kroimy w piórka, a cebulę w drobną kostkę. 
  3. Warzywa smażymy na patelni  do uzyskania aromatów i ładnej, złotej barwy cebuli. 
  4. Pomidory suszone kroimy w cienkie paski i przekładamy do dużej miski razem z kaszą, jarzynami, przyprawami i posiekaną natką. Farsz dokładnie wyrabiamy i przechodzimy do składania gołąbków. 
  5. Na liść kapusty nakładamy porcję farszu, boki składamy do środka i zwijamy liść niczym krokiet. Ważne by farsz był dobrze ściśnięty i zamknięty w kapuście - wówczas nie rozpadnie się podczas gotowania. 
  6. Gołąbki układamy na tej samej patelnina której smażyły się warzywa. Podsmażamy na małym ogniu przez kilka minut, a następnie wlewamy passatę, wodę, przyprawy i ewentualnie zioła. 
  7. Gołąbki dusimy w ten sposób około 20 minut. Przekładamy na talerze i serwujemy z ziemniakami. Smacznego!
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.