Przepis na surówkę z kapusty. Smaczny dodatek do obiadu i prawdziwy zastrzyk witamin

Iście Polskim warzywem jest kapusta, która gości w wielu daniach, sałatkach czy przekąskach. Obowiązkowym dodatkiem do obiadu jest swojska surówka z kapusty, która nie tylko obłędnie smakuje, ale i dostarcza ogrom witamin. Warto zwrócić uwagę także na dodatki, które nadadzą warzywu niebywałego wyrazu.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Surówka z kapusty to klasyka w iście polskim wydaniu. Tego typu dodatek ma wiele smacznych odsłon, jednak podstawowy przepis nie ma konkurencji. Przygotowanie to bułka z masłem - kluczem do sukcesu są jednak dodatki i proporcje. 

Surówka z kapusty - banalny produkt i maksimum smaku 

Domowe obiady to w dużej merze tradycyjne polskie rarytasy takie jak wszelakie pieczenie, kotlety, dania jarskie czy kolorowe zestawy. Główne danie lubuje się jednak w dodatkach, a wyborem wręcz idealnym o tej porze roku jest surówka z kapusty. Warzywo nie tylko obłędnie smakuje i znakomicie komponuje się z wieloma innymi specjałami np. z marchewką, koperkiem, papryką, odrobiną soku z cytryny czy zielonym ogórkiem

Wersji na surówkę z kapusty jest wiele, jednak bazowa receptura bazująca na prostym składzie uchodzi za najlepszą. Wystarczy zadbać o dokładne poszatkowanie główki, połączyć ją z jabłkiem, koperkiem, cytryną i podstawowymi przyprawami. Efekt? Zielona uczta pełna witamin, która nie tylko każdemu zasmakuje, ale i podkreśli smak domowego obiadu. 

Zobacz wideo Kapusta po azjatycku

Przepis na kultową surówkę z białej kapusty

Składniki: 

  • pół średnie białej kapusty, 
  • jabłko (najlepiej kwaśnej odmiany),
  • 25 ml oliwy,
  • pęczek koperku,
  • sól,
  • pieprz,
  • cukier,
  • sok z połówki cytryny. 

Sposób przygotowania: 

  1. Główkę kapusty pozbawiamy zewnętrznych liści. Warzywo kroimy na pół, wycinamy głąb i drobno szatkujemy. Warto skorzystać z mandoliny lub robota kuchennego. 
  2. Kapustę przekładamy do dużej miski. Dodajemy starte jabłko, drobno pokrojony koperek i chlust oliwy. 
  3. Warzywa doprawiamy solą, pieprzem i odrobiną cukry, by wszystkie smaki ładnie się przegryzły. Na koniec skrapiamy całość cytryną - ważne by usunąć z owocu pestki. 
  4. Wszystko dokładnie ze sobą mieszamy, tak by składniki równomiernie się rozłożyły. Tak przygotowaną surówkę podajemy do domowego obiadu lub traktujemy jako zdrową przekąskę. Smacznego!
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.