Jakie powinny być mięsa na obiad wielkanocny? Oczywiście chodzi o szczególny posiłek, który z jednej strony musi być wyjątkowy, jak sam dzień, ale także korespondować z wielością potraw, które były już tego dnia serwowane. Na naszych stołach tradycyjnie pojawia się schab, który może być podawany pod różnymi postaciami. Chodzi chociażby o:
W przypadku schabu duże znaczenie ma nie tylko forma jego przygotowania (duszenie, pieczenie, gotowanie), ale także nadzienie i kompozycja przypraw. Ostatnie tworzą różnicę: dzięki nim można przyrządzić schab po staropolsku lub przygotować go np. w wersji orientalnej.
Niekiedy na świątecznym stole goszczą także boczek, karkówka, golonka w piwie, nadziewana szynka czy wołowina, ale bez wątpienia często stawia się też na drób. W Wielkanoc niekoniecznie musi to być kurczak. Jego miejsce niekiedy zajmuje pieczeń z indyka czy zawsze efektowna kaczka z jabłkami.
Co na obiad wielkanocny? Dania obiadowe nie mogą się obyć bez dodatków. Tutaj można się jednak spotkać ze słuszną uwagą, że tego dnia i tak mamy problem z przejedzeniem. Dlatego nie należy nastawiać się na przygotowywanie dużych ilości ziemniaków, kasz czy ryżu. Idealne dodatki do wielkanocnego obiadu? Zdecydowanie pieczone ziemniaki, które są powszechnie lubiane, wraz z lekkimi sałatkami. Nie należy też zapominać o tym, że chodzi o wyjątkowy obiad. Warto więc sięgnąć po ciekawe dekoracje, które będą nawiązaniem do świąt, życia i budzącej się przyrody.
Jak wybrać dobry przepis na świąteczny obiad wielkanocny? Zamiast schabu, karkówki lub kaczki można również przygotować pasztet na gorąco. Takie danie ma wiele zalet: bezsprzecznie kojarzy z wielkanocnym menu, ale także doskonale smakuje już po wystygnięciu. Pasztet można też mrozić, przedłużając jego przydatność do spożycia.
Do przygotowania pasztetu niezbędne będą:
Jak przygotować pasztet na gorąco na wielkanocny obiad? Należy zacząć od ugotowania wieprzowiny i wołowiny. Następnie trzeba usmażyć cebulę ze słoniną. Do tych składników dodaje się wątróbkę (po sparzeniu), czerstwą bułkę, posiekany lub wyciśnięty czosnek i przyprawy. Po ostygnięciu trzeba przemielić te składniki trzykrotnie, następnie dodać surowe jaja, sól i pieprz do smaku.
Do formy wyłożonej papierem do pieczenia należy włożyć połowę masy, potem pokrojone jajka. Na nich ułożyć resztę mięsnej masy. Całość wkładamy do rozgrzanego do temp. 140 stopni C piekarnika na ok. godzinę. Pasztet można podawać z sosem chrzanowym lub żurawinowym.
Co na obiad na Wielkanoc? Nie można też zapominać o tym, że właśnie te święta powszechnie kojarzą się z pieczoną białą kiełbasą. Można ją przy tym podać w prostej wersji z grubo krojonym chlebem i chrzanem. Prostota może tu być bardzo dobrym rozwiązaniem.
Zobacz też: Sałatka na Wielkanoc z chrzanem. Najważniejszy składnik uchodzi za symbol siły i dobrego zdrowia