Ciasto wielkanocne. Zaskocz swoich bliskich wspaniałym deserem!

Ciasto wielkanocne. Tu zawsze pojawia się dylemat: czy wybrać tradycyjne mazurki, serniki, babki czy może spróbować wyłamać się i zamiast znanych słodkości postawić na niestandardowe rozwiązania? Oto nasze propozycje na ciasta wielkanocne, którymi zachwycisz gości.

Ciasto wielkanocne: kupione czy robione samodzielnie?

Ciasto wielkanocne to ukoronowanie świątecznego posiłku. Jest to również idealny deser na zakończenie rodzinnej biesiady. Wybór: czy kupić czy piec w domu, bywa trudny. Wypiek z cukierni ma ten plus, że nie trzeba poświęcać czasu na jego wykonanie. Dla osób, które nie mają dużo czasu, jest to rozwiązanie idealne. Natomiast trzeba się liczyć z tym, że mogą być do niego dodane różne polepszacze, które niekoniecznie są zdrowe i których sami nigdy byśmy nie dodali. Ciasto wykonane w domu wymaga czasem sporego zaangażowania, ale za to jest dużo smaczniejsze, a poza tym o wiele zdrowsze. Sami bowiem wybieramy składniki i je komponujemy, mamy więc wpływ na jakość.

Jakie ciasta wielkanocne najczęściej się spotyka na polskich stołach?

Jest wiele różnych wypieków godnych polecenia na Wielkanoc. Najbardziej popularne ciasta wielkanocne to:

Przykład na tradycyjne ciasto wielkanocne? Babka wielkanocna!

Tradycyjne ciasto wielkanocne w postaci babki to super pomysł dla każdego. Będzie pyszna posypana tylko cukrem pudrem, ale też polana czekoladą, czy lukrem. Warto aby znalazła się na świątecznym stole.

Składniki: 4 jajka, 2 szklanki mąki, kostka masła, szklanka cukru, łyżeczka cukru waniliowego, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli.

Wykonanie:

  1. Przesiać mąkę, dodać proszek do pieczenia.
  2. Ciepłe masło utrzeć z cukrami i następnie dodawać po kolei jajka.
  3. Wymieszać z mąką na puszystą masę. Dodać też sól.
  4. Przygotować formę - wysmarować tłuszczem i wysypać bułką tartą. Wyłożyć ciasto.
  5. Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C (góra - dół) przez około 40-45 minut.
Zobacz wideo Pyszny sernik baskijski

Ciasto na święta wielkanocne bez pieczenia? Sernik będzie w sam raz!

Jeśli nie mamy możliwości upieczenia ciasta bądź akurat mamy awarię piekarnika, to zawsze jest możliwość wykonania niebanalnego sernika na zimno z owocami. Lekki i puszysty będzie ukoronowaniem świątecznego obiadu czy kolacji.

Składniki: biszkopty, 3-4 łyżki cukru pudru, łyżeczka cukru waniliowego, kilogram sera na sernik, ulubione owoce, 2 opakowania galaretki owocowej, 250 g śmietanki 30%, 4 łyżeczki żelatyny spożywczej.

Wykonanie:

  1. Galaretkę przygotować według przepisu na opakowaniu.
  2. Tortownicę wyłożyć biszkoptami.
  3. Śmietanę ubić na pianę.
  4. Ser wymieszać z cukrami.
  5. Żelatynę włożyć do garnuszka, zalać 5 łyżkami zimnej wody, wymieszać, żeby się rozpuściła. Dodać do niej 2 łyżki masy serowej i energicznie wymieszać. Dołożyć resztę sera i ubitą śmietanę, a następnie połączyć składniki.
  6. Wyłożyć na biszkopty część masy, poukładać owoce, a następnie wyłożyć resztę.
  7. Odstawić do lodówki na ok. 1,5 h. Gdy wszystko stężeje, wyłożyć pozostałe owoce, zalać galaretką i ponownie wstawić do lodówki.  

Ciasto wielkanocne: przepisy. Jak wybierać te, które są na prawdę dobre?

Każdy lubi na święta ciasto wielkanocne. Przepisy najlepiej brać pod uwagę te, które są sprawdzone i wiemy, że nam smakowały. Oczywiście to nie znaczy, że nie można korzystać z innych. Eksperymenty w kuchni są jak najbardziej wskazane. Co więcej - warto też modyfikować przepisy pod siebie. Jeśli np. w przepisie jest śmietana albo mleko, a ktoś jest weganinem, może wykorzystać produkty roślinne. Podobnie, gdy np. ma się alergię na truskawki znajdujące się recepturze, można dodać borówki czy dowolne, inne owoce. Można zamiast cukru wybierać ksylitol czy erytrol, by ograniczyć kalorie. Podobnie, jeśli podoba nam się cały przepis, ale np. nie pasuje dodanie do ciasta czekolady czy kakao, można z tego zrezygnować. 

Zobacz też: Sernik "łzy sołtysa". Tak pyszny, że popłaczesz się ze szczęścia, a to dzięki złotym kropelkom

Więcej o:
Copyright © Agora SA