"Schabowe" z mortadeli królowały w PRL-u. "Takiej mortadeli, jak była kiedyś, to już nie będzie"

Potrawy, które powszechnie jadło się w PRL-u, współcześnie pozostają raczej ciekawostką niż stałym elementem codziennego menu. Od czasu do czasu jednak wpadamy w nostalgiczny nastrój i mamy ochotę powspominać dawne smaki. Chcielibyśmy więc przypomnieć wam przepis na kotlety z mortadeli, które w PRL-u królowały na stołach, choć nie każdy za nimi przepadał.

Więcej przepisów z PRL-u znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl.

Kotlety z mortadeli w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej były popularnym zamiennikiem kotletów schabowych. Gdy kiedyś udostępniliśmy ten przepis na naszym fanpage'u, jedna z osób komentujących napisała, że nawet nazywało się je czasami schabowymi, mimo że nie miały z nimi wiele wspólnego. 

Sporo osób komentowało też jakość kiełbasy, która, według nich, była wówczas lepsza niż teraz:

Takiej mortadeli, jak była kiedyś, to już nie będzie.
Tylko już nie ma takiej mortadeli.
Nawet jeżeli nie było to wysokiej jakości, to na pewno nie było w tym tyle chemii, polepszaczy i wypełniaczy... Więc wolałabym tamte wyroby niż te pomimo wielkiego wyboru

- pisali użytkownicy Facebooka.

Kotlety mielone Kotlety mielone - przepis idealny. Chrupiące na zewnątrz i soczyste w środku

Ile gustów, tyle opinii, więc ten spór raczej pozostanie nierozstrzygnięty. Świadczą o tym jeszcze inne opinie naszych komentujących. Jedna z osób przyznała, że dla niej był to największy koszmar z dzieciństwa, a inna z kolei stwierdziła, że jej wnuki uważają kotlety z mortadeli za najlepsze na świecie. Jeśli jesteście w gronie ich miłośników lub chcecie przypomnieć sobie, jak kotlety z mortadeli smakowały, mamy dla was przepis z książki kucharskiej "Kuchnia polska" wydanej w 1966 roku w Warszawie przez Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne.

Kotlety z mortadeli - przepis prosto z PRL-u

Składniki:

  • 2 dag mąki,
  • 35 dag mortadeli (cztery plastry),
  • 8 dag tłuszczu do smażenia,
  • 6 dag bułki tartej,
  • jajko,
  • opcjonalnie pieprz do smaku.
Zobacz wideo Zobacz też nasz przepis na kotlety jajeczne z brokułami

Sposób przygotowania:

Z mortadeli zdejmujemy osłonkę i zwilżamy kiełbasę z obu stron mlekiem lub wodą. Jajko rozbełtujemy w naczyniu. Mortadelę obsypujemy mąką oraz pieprzem, jeśli z niego korzystamy. Następnie zamaczamy w jajku, a potem obtaczamy w bułce tartej. 

Tłuszcz rozgrzewamy na patelni. Kotlety smażymy z obu stron, aż zyskają ładny, złoty kolor.

Jak widzicie, przepis na kotlety z mortadeli jest prosty i szybki. Nie zapomnijcie jednak o dodatkach. Dobrze pasują do nich zarówno klasyczne ziemniaki, jak i np. frytki. Przepis na frytki, które będą idealnie chrupiące, znajdziecie poniżej:

Zbyt blade, zbyt przypalone, zbyt miękkie... To tylko niektóre z problemów związanych z przygotowaniem frytek. Przepis na idealnie chrupiące frytki - cukier i podwójne smażenie

Więcej o: