Ciasto na pierogi bez jajka. Już nie będą twarde jak kamień. W końcu zjesz mięciutkie pierogi

Istnieją różne szkoły robienia pierogów, każdy ma swój ulubiony przepis. Nie brakuje jednak zwolenników przepisów na ciasto na pierogi bez jajka. Przede wszystkim dlatego, że bez tego składnika jest ono bardziej miękkie i elastyczne. Jeśli chcecie sami to sprawdzić, łapcie nasz przepis.

Więcej przepisów i porad kulinarnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Tytułowy kamień to oczywiście przesada. Nie jest jednak tajemnicą, że po dodaniu do ciasta na pierogi jajka, stanie się ono twardsze. Jeśli więc zależy wam, żeby pierogi wyszły mięciutkie i elastyczne, zrezygnujcie z tego składnika. 

Poza brakiem jajka ważny jest też oczywiście wybór mąki. Najlepiej, żeby był to typ 500. Do tego gorąca woda - mąka wówczas lepiej się zaparza i szybciej uwalnia gluten. Dzięki temu ciasto jest bardziej elastyczne i wygodniej się je wałkuje. Poza tym odrobina soli i trochę oleju. Poniżej znajdziecie cały przepis na ciasto na pierogi bez jajka.

Zobacz wideo Lepimy pierogi krok po kroku. Nie widelcem i nie na przyspieszeniu

Ciasto na pierogi bez jajka - przepis, z którego wyjdzie mięciutkie i elastyczne

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej,
  • szklanka gorącej wody,
  • 2 łyżki oleju,
  • szczypta drobnej soli.

Sposób przygotowania:

Mąkę wysypujemy na blat lub stolnicę razem z odrobiną soli. Na środku robimy wgłębienie i ostrożnie wlewamy tam wodę. Zbieramy mąkę do środka i dolewamy olej.

Zaczynamy zagniatać ciasto. Należy robić to szybko i energicznie. Jeżeli będzie się to robić zbyt długo, ciasto może stać się twarde i później będzie "uciekać" spod wałka. Zagniatamy je do momentu, aż zrobi się gładkie. Formujemy kulę, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około pięć minut.

Po upływie kilku minut rozwałkowujemy ciasto. Wycinamy z niego kółeczka, np. szklanką, a potem nakładamy wybrany farsz i zlepiamy dokładnie. Ciasto na pierogi bez jajka będzie miękkie i elastyczne, dzięki czemu łatwiej będzie się również lepić.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.