Piękna, rumiana i apetyczna - taka właśnie powinna być ćwikła. Dodaj ten składnik, a buraki nie zszarzeją

Wielkanocne mięsiwa bez ćwikły? No nie żartujmy - akurat tego dnia na stole ćwikła i chrzan muszą być. Jednak umówmy się - ćwikła ze sklepu jest okej, ale ta domowa jest najpyszniejsza. Niestety, czasem buraki szarzeją i przez to wizualnie potrawa nie zachęca do konsumpcji. Jak tego uniknąć i jednocześnie dodać ćwikle trochę charakteru? Ten składnik, niby niepozorny, potrafi zdziałać cuda.

GWięcej przepisów przydatnych przed Wielkanocą znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Ćwikła, czyli najprościej mówiąc, buraczki z chrzanem to nieodłączny element wielkanocnego stołu i podrasują smak każdego wielkanocnego mięsiwa. Jednak czasami buraczki szarzeją i to niestety odbiera nam apetyt, ponieważ je się także oczami. Jednak już odrobina soku z cytryny sprawi, że ćwikła zachowa swój piękny kolor i będzie jeszcze smaczniejsza. Boisz się, że połączenie buraczków, chrzanu i soku z cytryny będzie zbyt ostre? Niepotrzebnie, słodycz buraka naturalnie "przykryje" kwas cytryny, przez co ćwikła będzie jeszcze smaczniejsza.

Ćwikła na Wielkanoc - przepis

Składniki:

  • 5 buraków
  • korzeń chrzanu (lub 2-3 łyżeczki starego chrzanu ze słoika)
  • szczypta cukru
  • płaska łyżeczka soli
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • pieprz do smaku

Sposób wykonania:

  1. Buraki upiecz w 200 stopniach. Następnie zetrzyj je na tarce o drobnych oczkach i włóż do miseczki. Możesz zetrzeć także surowe buraki - nie będzie to błędem, jednak dla smaku wart je wcześniej upiec lub ugotować. 
  2. Korzeń chrzanu obierz i także zetrzyj na tarce o najdrobniejszych oczkach. Jeśli używasz chrzanu ze słoika - po prostu dodaj go do buraków. 
  3. Do buraczków dodaj sól, odrobinę pieprzu oraz sok z cytryny. Następnie całość wymieszaj i odłóż do lodówki, by smaki się przegryzły. Gotową ćwikłę przechowuj w lodówce, najlepiej nw szczelnie zamkniętym słoiku. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA