Światowy Dzień Czekolady. Kiedy obchodzimy to nietypowe święto?

Światowy Dzień Czekolady to doskonała okazja, aby bliżej poznać historię przysmaku, który lubi prawie każdy z nas. Czekolada, zwłaszcza gorzka, to nie tylko słodka przekąska, ale też bogate źródło magnezu.

Światowy Dzień Czekolady: skąd się wzięła czekolada?

Światowy Dzień Czekolady jest świętem pysznych słodkości, które cieszyły się popularnością już w dawnych czasach. To Majowie i Aztekowie interesowali się ziarnami kakaowca, z których sporządzali napój. W Europie roślina stała się znana po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Wówczas nasiona zostały przywiezione na nasz kontynent. Początkowo jednak nie były docenione, bo nie wiedziano, co z nimi robić. XVII wiek przyniósł przełom, ponieważ wtedy stały się popularne ziarna kakaowca roztarte i zalane ciepłą wodą z dodatkiem cukru. W 1828 r. wynaleziono metodę proszkowania nasion kakaowca, a później proces alkalizowania czekolady. Pierwsza tabliczka czekolady została stworzona przez Francisa Fry, który wpadł na pomysł połączenia tłuszczu kakaowego, kakao i cukru.

Dzień czekolady, czyli dzień kiedy warto skosztować czekoladowych pyszności!

Dzień Czekolady warto świętować nie tylko zajadając się czekoladowymi przysmakami, ale także poszerzając wiedzę o tym wyjątkowym produkcie, obok którego nie można przejść obojętnie. Warto pamiętać, że obecnie czekolada ma wiele odsłon i można wyróżnić kilka jej rodzajów:

  • czekolada gorzka - powinna się składać z tłuszczu kakaowego, miazgi kakaowej i cukru. Oznaczenia np. 70% czy 85% na opakowaniu takiej tabliczki oznaczają, że w składzie obecne jest w sumie tyle tłuszczu i miazgi kakaowej (resztę stanowią: cukier i ewentualnie inne dodatki, jak np. wanilia);
  • czekolada mleczna - podobnie jak w gorzkiej, jest tłuszcz kakaowy, miazga kakaowa oraz cukier. Ponadto dodawane są produkty mleczne w postaci mleka lub śmietanki
  • różowa czekolada - to nowy produkt na rynku, bo znany od 2017 r. Szczegóły jej produkcji okryte są tajemnicą handlową, ale według tego, co podaje producent, kolor czekolady pochodzi od nowych, odkrytych ziaren kakaowca rosnących na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Ekwadorze i Brazylii
  • biała czekolada - która sensu stricte czekoladą nie jest. Brak w niej jakichkolwiek elementów kakaowca, a dodane do składu masło kakaowe pozbawiane jest zapachu kakao. Jest w niej też znacznie więcej cukru i produktów mlecznych, a czasem innych dodatków.

W dzień czekolady warto spróbować każdego z nich, by wybrać ulubiony.

Zobacz wideo Czekolada: znakomite źródło magnezu? Znamy co najmniej 5 lepszych, zdrowszych źródeł

Dzień Czekolady 2023. Czy czekolada jest zdrowa? Jakie ma wartości odżywcze?

Zdrowe łakocie to coś, czego chciałaby większość z nas. Dzień Czekolady 2023 mógłby być wówczas świętowany bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia. Czekolada ma swoje zalety, ale i wady. Dzięki obecności kakao jest ona źródłem:

  • żelaza,
  • cynku,
  • witamin B,E,A,
  • potasu,
  • teobrominy,
  • miedzi,
  • antyoksydantów.
Dzień Czekolady przypada 12 kwietnia.
Dzień Czekolady przypada 12 kwietnia. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Istnieją również badania, z których wynika, że poprawia ona koncentrację i pamięć. Niektóre składniki czekolady chronią układ sercowo - naczyniowy i obniżają cholesterol LDL. Zdecydowanie też po jej zjedzeniu poprawia się humor. Należy jednak pamiętać, że aby skorzystać z jakiegokolwiek pozytywnego działania czekolady, należy nie jeść jej dużo oraz wybierać tą z jak największą zawartością miazgi kakaowej i tłuszczu kakaowego, czyli gorzką. Im bowiem czekolada jest słodsza, tym więcej zawiera cukru. Warto też czytać etykiety, czy nie są do niej dodane inne polepszacze smaku. Czekolada jest też bardzo kaloryczna, więc mimo zalet, również z tego powodu nie powinno jej się jeść dużo. Jednak w Dzień Czekolady 2023 można sobie pozwolić na kilka kostek.

Kiedy jest dzień czekolady? 

Słodkie święto ma wielu zwolenników w Polsce i nie tylko. Dlatego też są dwie potencjalne daty do zapamiętania: 12 kwietnia święto Dnia Czekolady obchodzone jest w Polsce, a w dniu 7 lipca jest Światowy Dzień Czekolady, tak więc świętować można nawet dwa razy w roku. Ważne, żeby w obchodzeniu tego wyjątkowego święta zachować zdrowy umiar.

Zobacz też: Dziś Międzynarodowy Dzień Czekolady. Świętuj go godnie. Jak? Mamy garść przepisów

Więcej o: