Sałatka jarzynowa nowym dobrem luksusowym? Cena za Wielkanoc w 2023 r. najwyższa od kilkunastu lat

Wielkanoc bez tradycyjnych dań i rarytasów to nie Wielkanoc. Tegoroczne święta mogą nas jednak słono kosztować. Cena kultowej sałatki jarzynowej bije rekordy - podstawowe składniki są najdroższe od lat... Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne ucztowanie będzie w polskich domach o wiele skromniejsze.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kolorowe sałatki, faszerowane jajka, babi piaskowe, mazurki, majonez - wielkanocne rarytasy to tradycja, której nie może zabraknąć na świątecznym stole. Tegoroczne składniki są jednak znacznie droższe niż w poprzednich latach. Sama jarzynowa kosztuje nas znacznie więcej. Eksperci ujawniają szokujące dane. 

Cena Świąt Wielkanocnych w 2023 r.

Inflacja nie odpuszcza, a widać to gołym okiem podczas robienia standardowych zakupów spożywczych. Wzrost cen idealnie obrazuje sałatka jarzynowa, która jest królową na polskich stołach. Jej podstawowe składniki, czyli warzywa i jajka zdrożały w ostatnim roku o odpowiednio 22 i 36 proc. Nie wspominając o majonezie, który w ostatnich tygodniach również zdrożał o - uwaga, aż 40 procent!

Zdaniem ekspertów tegoroczna Wielkanoc będzie nas słono kosztować, a zakupy dla wielu Polaków staną się prawdziwym dylematem. Danie nie pozostawiają złudzeń - albo kupimy standardowe produkty o 30 proc. drożej, albo zrezygnujemy z ich znacznej części. 

Wzrost cen postępuje. W efekcie czego mamy również do czynienia ze zubożeniem społeczeństwa

- skomentował Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu w rozmowie z tokfm.pl

Zobacz wideo Ceny żywności zmieniają się teraz kilka razy w roku? Pytamy ekspertkę

Tegoroczna Wielkanoc tylko dla bogatych? 

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, co za tym idzie, czekają nas sklepowe wydatki. Drożeją jednak niemal wszystkie podstawowe produkty, a to z kolei przełoży się w wielu domach na jakość świątecznych potraw, ale także ilość. Jak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", 34,2 proc. Polaków planuje świąteczne wydatki rzędu 300-500 zł. 23 proc. ankietowanych zamierza przeznaczyć na święta maksymalnie do 300 zł. Pozostali panują wydać więcej.

Przypominamy, że w pierwszym kwartale 2023 roku ceny podskoczyły aż o 21 proc. Najbardziej zauważalne jest to w towary tłuszczowe, bo aż o 53 proc. Ceny mąki także wzrosły, przez co zapłacimy więcej w piekarniach, cukierniach, ale i popularnych sieciówkach za słodycze, pieczywo czy wypieki. 

Przed Wielkanocą będą kolejne wzrosty cen. Zdrożeją wszystkie artykuły niezbędne do przygotowania tradycyjnych potraw i ciast. Pójdą w górę m.in. ceny mięsa, mąki, oleju, owoców i warzyw. Już w lutym jaja zdrożały rdr. o ponad 50 proc.

- przekazała dr Justyna Rybacka z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni w rozmowie z bankier.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.