Przepis na zakwas na żurek. Tym sprytnym trikiem skrócisz czas przygotowania o trzy dni

Wielkanocne przygotowania czas zacząć. Niestety, zakwas na żurek potrzebuje kilku dobrych dni, by nabrać mocy i jeśli przegapiliście moment, by go nastawić, spokojnie, przybywamy z odsieczą, a dokładniej ze sprytnym trikiem. Jak zrobić zakwas na żurek, by był gotowy o kilka dni szybciej? Z pomocą przyjdą dwa tanie składniki.

Więcej porad przydatnych przed Wielkanocą znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Zakwas na żurek jest banalny w wykonaniu, a wiadomo, że im kwaśniejszy, tym lepszy. Jednak żeby żurek nabrał charakteru, potrzebny jest czas, którego do Wielkanocy coraz mniej. Jeśli dziś rano obudziliście się z bijącym sercem i nerwowymi myślami, że żurku nie będzie, bo zapomnieliście o zakwasie, spokojnie, z chęcią pomożemy. Okazuje się, że w prosty sposób można pomóc zakwasowi i przyśpieszyć proces fermentacji. Jak to zrobić? Wystarczy dodać kawałek skórki od chleba zrobionego na zakwasie żytnim (do kupienia w każdej piekarni) lub odrobinę soku z kiszonej kapusty. W ten sposób zdążysz do Wielkanocy.

Jak zrobić zakwas na żurek? Dwa sposoby, by był gotowy o 3 dni szybciej

Składniki:

  • ok. 0,5 l letniej wody
  • 5 pełnych łyżek mąki żytniej (typ 2000 będzie idealny)
  • 5 ząbków czosnku z łupiną
  • 5-7 kulek ziela angielskiego
  • 4-5 listków laurowych
  • kawałek skórki od chleba na zakwasie żytnim lub 1-2 łyżki soku z kiszonej kapusty (uwaga, to musi być sok z prawdziwej, kiszonej kapusty bez dodatku octu)

Sposób wykonania:

  1. Do większego i czystego słoika wsyp mąkę. Dodaj ziele angielskie, liście laurowe oraz zgniecione ząbki czosnku. 
  2. Całość zalej wodą, dodaj skórkę od chleba lub sok z kiszonej kapusty, wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce na 3 dni.
  3. Po upływie trzech dni spróbuj, czy zakwas ma odpowiedni smak. Jeśli uważasz, że jest za mało kwaśny - daj mu jeszcze 2 dni. 
  4. Kiedy zakwas osiągnął już odpowiedni smak, bierz się za gotowanie żurku lub przelej zakwas do butelki i przechowuj w lodówce. 

W taki sam sposób możesz przyspieszyć przygotowywanie zakwasu pszennego na barszcz biały lub zakwasu buraczanego na barszcz czerwony.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.