Tradycyjny żur wielkanocny oparty jest na prostej recepturze. Każda gospodyni przygotowywała aromatyczną zupę, której bazą była święconka. Dlatego jeśli szukasz przepisu na pyszny żurek, nie zapomnij dobrze wyposażyć koszyczka.
Wielkanocny żurek to must have w każdym domu. Wyjątkowe śniadanie serwowane raz w roku musi smakować wyjątkowo, więc warto uniknąć błędów. Niektórzy sięgają po niewłaściwą kompozycję przypraw, a ściślej mówiąc, używają gotowych mieszanek o lekko żółtym zabarwieniu. Jednak najgorszym wyborem jest korzystanie z kostek rosołowych lub maggi w płynie. Sztuczne dodatki nie mają nic wspólnego z wielowiekową tradycją i są wyjątkowo niezdrowe.
Dawne kucharki, babcie i gospodynie nie kupowały także gotowych zakwasów z prostego względu. Przede wszystkim dawniej tego typu produkty każdy przyrządzał samodzielnie. Dlatego najlepszy wielkanocny żur powinien być wykonany z domowego zakwasu. Jeśli jednak nie masz czasu, sięgaj po te zamknięte w szklanych butelkach wykonane z ekologicznych składników.
Zamiast sztucznych dodatków postaw na proste zioła. Pyszny żur to ten, w którym znajdziemy sporo ziaren ziela angielskiego, liście laurowe, świeżo mielony czarny pieprz oraz majeranek, który wsypujemy tuż przed podaniem.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zgodnie z tradycją staropolski żur na Wielkanoc przyrządzany jest z tego co zostało poświęcone w poprzednim dniu. Każdy region ma nieco inne zwyczaje jednak to, co zawsze musi znajdować się w koszyczku, później trafi do żurku, oczywiście poza słodkościami.
Święconka wielkanocna zawiera takie produkty jak:
W niektórych regionach do koszyczka wrzucane są także dwa ziemniaki. Jeden trafia do żuru, a drugi jest sadzony w ziemi jako zaczątek dobrych plonów.