-
Haps
-
Jak przygotować
- Tak nazywa się najlepsze ciasto na Wielkanoc i ukochana Napoleona. Pani Walewska skradnie każde podniebienie
Tak nazywa się najlepsze ciasto na Wielkanoc i ukochana Napoleona. Pani Walewska skradnie każde podniebienie
Sprawdzone ciasta na Wielkanoc to nie tylko babki, mazurki i serniki. Dziś pokażemy wam przepis na ciasto, które zasługuje na specjalną uwagę - oto pani Walewska, czasem nazywana także pychotką. Przepis nie jest skomplikowany, a oprócz masy budyniowej i orzechów potrzebny będzie konkretny dżem.
Więcej przepisów na ciasta na Wielkanoc znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Pani Maria Walewska skradła serce samego Napoleona, a ciasto nazwane na jej cześć skradnie serca każdego, kto lubi domowe wypieki. Przepis na pychotkę, czy też panią Walewską jest bardzo prosty, jednak to nie jest takie hop-siup. Ciasta składa się z kilku warstw, a jedną z nich jest dżem. Żeby ciasto wyszło idealnie, koniecznie musi to być dżem porzeczkowy.
Sprawdzone ciasto na Wielkanoc - pani Walewska
Składniki na kruche blaty:
- 2 szklanki mąki pszennej tortowej
- 0,5 szklanki cukru
- 1 kostka zimnego masła
- 1 pełna łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 1 jajko
- 3 żółtka
Pianka:
- 4 białka
- 1,7 szklanki cukru pudru
Krem budyniowy:
- kostka masła
- 0,5 l mleka
- 2 opakowania budyniu waniliowego
- 2 pełne łyżki cukru
Dodatkowo:
- Mały słoik dżemu porzeczkowego
- pół szklanki posiekanych orzechów włoskich
Sposób wykonania:
- Zacznij od przygotowania ciasta kruchego. Na stolnicę przesiej mąkę, dodaj zimne masło oraz jajko i żółtka, wsyp oba cukry i proszek do pieczenia. Najpierw siekaj składniki nożem, następnie energicznie zagnieć ciasto. Podziel je na dwie kulki i owiń folią. Schowaj do lodówki, by się ochłodziło.
- Gdy ciasto się odpowiednio schłodziło, rozwałkuj na dwa blaty. Następnie połóż je na pergaminie lub na blaszkach i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piecz przez ok. kwadrans i pozostaw do ostygnięcia.
- Kiedy kruche blaty schną, zajmij się kremem budyniowym. Połowę mleka wlej do rondelka, dodaj cukier i zamieszaj. Na wolnym ogniu doprowadź do wrzenia. Resztę mleka wymieszaj z proszkami budyniowymi i cienką strużką wlej do gorącego mleka. Cały czas mieszaj, by budyń się nie przypalił. Kiedy będzie już gęsty, zdejmij rondelek z palnika, przykryj go folią spożywczą, by wierzchnia warstwa nie stwardniała.
- Kiedy blaty ciasta kruchego przestygną, rozprowadź na każdym z nich dżem porzeczkowy. Następnie zajmij się pianką bezową. Do zimnej miski wlej białka i za pomocą miksera na wysokich obrotach ubij je na sztywną pianę. Następnie stopniowo dodawaj cukier, cały czas miksując, aż uzyskasz lśniącą bezę. Następnie połóż ją na obu blatach, wyrównaj i dodaj posiekane orzechy.
- Piekarnik rozgrzej do temperatury 150 stopni z funkcją termoobiegu. Włóż jednocześnie oba blaty i piecz je przez mniej więcej kwadrans.
- Kiedy blaty z bezą upieką się, przygotuj krem budyniowy. Miękkie masło włóż do garnka i mikserem utrzyj je na puch. Następnie łyżka po łyżce dodawaj ostudzony budyń. Powstały krem wyłóż na jeden z blatów (na część z bezą i orzechami) i przykryj drugim blatem tak, by na wierzchu pozostała beza i orzechy.
- Oba blaty delikatnie przyciśnij i odstaw ciasto na kilka godzi, by się "zsiadło".