Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Żurek to w wielu domach numer jeden jeśli chodzi o wielkanocne potrawy. Kultowa zupa doczekała się wielu smacznych wersji, jednak przepis finalistki "MasterChefa" to zupełnie nowe doznania na talerzu! Wszystko dzięki orientalnym dodatkom oraz specjalnej metodzie marynowania. Efekt wypada obłędnie, a całość prezentuje się wręcz spektakularnie.
Żurek z orientalnym twistem z przepisu finalistki "MasterChefa"
"MasterChef" to kulinarne show, które jest emitowane na antenie TVN od 2013 r. Przez ten czas na planie przewinęło się setki kucharzy i miłośników smaków, jednak to najlepsi doszli do samego końca i zdobyli tytuł szefa kuchni. Finalistką 7. edycji kulinarnego programu jest Martyna Chomacka, znana nie tylko z oryginalnych potraw, ale i uśmiechu, który zawsze jej towarzyszy.
Martyna Chomacka ma swój sekretny przepis na wielkanocny żurek. Charakteryzuje się on orientalnym twistem, który gwarantuje obłędny smak, piękną prezencję i dostatek umami! Kluczowe są dodatki oraz odpowiedni sposób marynowania jaj. Fani ramenu z pewnością znajdą podobieństwo!
Przepis na orientalny żurek Martyny Chomackiej
Składniki na żur:
- litr głębokiego wywaru (w oryginalnym przepisie na kaczce, wołowinie i warzywach),
- 700 ml zakwasu żytniego,
- 300 g wędzonego boczku,
- 2 białe kiełbaski,
- 2 garści suszonych grzybów,
- cebula,
- garść majeranku,
- 2 ząbki czosnku,
- 4 łyżeczki tartego chrzanu,
- chlust śmietany 30 proc.
- szczypta cukru.
- sól i pieprz.
Jajka 6-minutowe:
- 6 jajek,
- 100 ml wody,
- 100 ml sosu sojowego,
- 50 ml mirin,
- garść posiekanego, świeżego imbiru.
Sos Teriyaki:
- 3 łyżki sosu sojowego,
- 1,5 łyżki miodu lub syropu klonowego,
- 2 łyżki octu ryżowego ciemnego,
- łyżeczka świeżo startego imbiru.
Sposób przygotowania:
- Zacznij od ugotowania jajek (najlepiej dzień wcześniej) - powinny spędzić we wrzątku sześć minut. Po tym czasie odlej z nich wodę, ostudź i obierz ze skorupek. Kolejnym krokiem jest zalewa. W tym celu do rondelka przelej wodę, sos sojowy, mirin i imbir. Całość przez chwilę podgotuj, a po ostygnięciu przelej płyn do naczynia z jajkami. Tak przygotowany produkt włóż do lodówki na 8-12 godzin.
- Przejdź do żurku. W wywarze gotuj boczek z grzybami przez około godzinę. Całość później odcedź. Mięso pokrój w grubą kostkę, a grzyby drobno posiekaj - odłóż na bok.
- Posiekaną cebulę wrzuć na patelnie razem z masłem. Gdy warzywo ładnie się zaszkli, dodaj grzyby i smaż około dwie minuty. Mieszankę przedłuż do wywaru.
- Do garnka wlej zakwas.
- Kolejnym krokiem jest pokrojenie białej kiełbasy - podsmaż ją, a następnie dodaj do żurku. Do zupy wrzuć także drobno pokrojony czosnek.
- Zupę dopraw chrzanem, solą, pieprzem i szczyptą cukru. Pod koniec procesu gotowania zabiel żur śmietanką, pamiętaj jednak by nabiał zahartować. Gotuj całość jeszcze kilka minut, a następnie ściągnij garnek z palnika.
- W tym czasie podsmaż na patelni boczek. Gdy mięso ładnie się zarumieni, zalej je sosem sojowym, miodem i octem. Dodaj też świeżo starty imbir. Całość zredukuj na małej mocy palnika.
- Przechodzimy do estetycznego podania - do talerza wlej dwie hojne chochle żuru. Na środku estetycznie ułóż przekrojone jajko, które się powinno pięknie zamarynować. Na nim ułóż kawałki boczku, a całość udekoruj wielkanocną rzeżuchą.