Czy barszcz i żurek można wekować? Sprawdź, jak najlepiej przechowywać świąteczne zupy

Święta przeminęły, teraz czas na zabezpieczenie pozostałych dań, aby szybko się nie popsuły. Jeśli wielkanocne zupy nadal oblegają twoją lodówkę, lub myślisz o ich wyrzuceniu my mamy na nie sposób. Dzięki niemu nie muszą zostać zjedzone od razu.
Zobacz wideo Testujemy menu wielkanocne od Magdy Gessler. Czy warto wydać prawie 300 zł na cztery potrawy?

Święta Wielkanocne już za nami, jednak nie oznacza to tego, że całe jedzenie, które zostało przygotowane zostało zjedzone. Okazuje się, że większość potraw pozostała w lodówce lub w częściach całego domu. Najczęściej pozostają sałatki, jak i tradycyjne i klasyczne zupy takie jak żurek czy barszcz biały. Niedawno pisaliśmy o tym, co można zrobić z sałatki jarzynowej po zakończonej Wielkanocy, dziś zajmiemy się tym jak przechować zupy, aby zachowały swoją świeżość przez jeszcze kilka dni. Wiele osób po świętach zadają sobie pytanie, czy przygotowane wywary można wekować, a my na to pytanie odpowiemy.

Jak przechowywać żurek lub barszcz biały?

Na temat tego jak przechowywać zupy zdania są bardzo podzielone. Niektórzy uważają, że potrawy, które mają w sobie śmietanę nie są zdatne do wekowania. Jednak inna część osób uważa, że można to robić, jednak trzeba zastosować się do pewnych zasad. Najbardziej kluczową sprawą okazuje się fakt, że aby odpowiednio przechowywać zupy należy wyłowić z nich wszystkie składniki. Jeśli więc oprócz wywaru masz w zupie warzywa lub mięso, przed wlaniem jej do słoika należy je odcedzić. Następnie pamiętaj o tym, aby słoiki były dobrze wyparzone, a w trakcie nalewania potrawy naczynia miały odpowiednią temperaturę. Słoiki nie powinny być ani za gorące, ani za zimne, mają być lekko podgrzane. Kolejną sprawą jest to, aby pamiętać aby nie wlewać potrawy do samego końca naczynia. Należy pozostawić około 3 cm miejsca od brzegu. Gdy zupa zostanie już wlana do słoika trzeba również zwrócić uwagę na to, aby skraje słoików zostały dokładnie wytarte. Ostatnią sprawą, która jest bardzo kluczowa jest dokręcenie z całej siły nakrętki. Słoik nie może być byle jak zamknięta, ponieważ jego zawartość może się szybko zepsuć.

Jak wekować zupę?

Gdy żurek zostanie odpowiednio umieszczony w naczyniu teraz czas zabrać się za wekowanie. Na dnie większego garnka ułóż ścierkę i następnie wsadź zapełnione słoiki. Gdy zostaną one odpowiednio zabezpieczone i ułożone wlej wodę. Powinna ona sięgać do ¾ wysokości słoika. Aby zrobić to poprawnie, naczynia muszą się gotować w gorącej wodzie przez około 20-25 minut. Po tym czasie wystarczy wyjąć słoiki, ustawić je do góry dnem i pozostawić do wystudzenia. Tak zabezpieczony i przygotowany żurek nadaje się do zjedzenia nawet po trzech miesiącach. Jednak pamiętaj o tym, aby przed podaniem go rodzinie, dla pewności sprawdzić jego świeżość. 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.