Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Chociaż może wydawać się to nieoczywiste, Polska jest jednym z trzech topowych eksporterów czekolady w Europie. Najnowsze dane pokazują, że nasz kraj produkuje rocznie setki ton słodkiego przysmaku. Jak się okazuje kraj nad Wisłą ma do zaoferowania nieco słodsze rarytasy niż ziemniaki czy jabłka.
Szczyt podium należy do Niemców. Republika Federalna Niemiec to czekoladowe imperium - w zeszłym, roku kraj ten wyeksportował 680 tys. ton czekolady, co odpowiada 28 proc. całego unijnego eksportu. Drugie miejsce należy do Holandii ze znacznie mniejszym wynikiem. Niderlandy produkują rocznie 322 tys. ton, co odpowiada 13 proc. całego eksportu.
Trzecie miejsce należy do Polski. Wiele osób może być zaskoczonych, że na podium nie znalazła się Belgia, która ze słodkim przysmakiem jest szczególnie kojarzona. Dane jasno mówią, że to właśnie nasz rodzimy kraj odpowiada za 295 tys. ton czekolady, czyli, 12 proc. całego unijnego eksportu.
Wniosek jest banalnie prosty - polski biznes czekoladą płynie! Przodujemy nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na świecie: w 2021 roku byliśmy czwartym eksporterem na całym świecie. Wynik nie przekłada się jednak na duże spożycie słodyczy w kraju. Wyprzedzają nas w tym Austriacy i Niemcy, którzy rocznie delektują się średnio aż 8,3 kg czekolady rocznie!
Ciekawostką jest fakt, że Polska mocno awansuje w czekoladowym zestawieniu. Jeszcze w 2019 r. zdecydowanym srebrnym medalistom była Belgia, która w tym roku wypadła z podium. Polska wyprzedziła też znane z produkcji czekolady Włochy.
Euromonoitor opublikował Raport "Światowy i polski rynek czekolady" na lata 2023-2027, w którym wskazuje, że w ubiegłym roku przeciętny Polak zjadł średnio 5,7 kilograma czekoladowych słodyczy. Natomiast do roku 2027 wartość ta ma wzrosnąć do 6,2 kilograma. Jak widać, popyt rośnie, a rynek czekoladowy coraz bardziej się bogaci. Z kolei w raporcie wywiadowni gospodarczej Dun & Bradsteet podano, że:
Obecnie branża spożywcza zmaga się z wieloma trudnościami. Przede wszystkim wysokim cenami, kosztami produkcji czy załamaniem się łańcuchów dostaw. Mimo tego, rynek czekolady ma się w Polsce dobrze. Według prognoz, rynek wyrobów czekoladowych w 2023 roku urośnie nawet 5 proc.