Kiedy siać i sadzić ogórki? Rolnik Marek radzi: Liczy się nie tylko termin wysiewu

Kiedy najlepiej sadzić i siać ogórki? Jak się okazuje, warzywa te są dość kapryśne, więc z pierwszym wysiewem trzeba poczekać na cieplejsze dni lub zaopatrzyć się w tunele foliowe lub nasłonecznione tereny. Co trzeba wiedzieć?

Marzysz o tym, by mieć własną uprawę ogórków, zamiast kupować je kilogramami w sklepie? To możliwe, ale jak radzi znajomy rolnik - trzeba stosować kilka zasad, by nasze wysiłki skończyły się sukcesem. Wszystko dlatego, że ogórki są bardzo kapryśne, kochają ciepło, więc zbyt wczesny wysiew oznaczać będę brak dobrych zbiorów. 

Zobacz wideo Nowy sposób na ogórki małosolne. Zrób je na sucho!

Kiedy sadzić ogórki, by uzyskać dobre zbiory?

Ogórki do wykiełkowania potrzebują ciepła. To warzywa, które lubią temperaturę co najmniej 16 stopni Celsjusza przy gruncie, by zacząć wzrastać. Później trwa tzw. okres wzrostu siewek, który też wymaga odpowiedniej temperatury.

Jeśli jest zimniej niż 13 stopni, to ogórki nie urosną - dlatego amatorsko trudno je wyhodować

- mówi Marek, rolnik spod Brzezin koło Łodzi, którego rodzina od lat zajmuje się uprawą ogórków. Jak zaznacza, ogórki należą do rodziny... dyniowatych, a ilość ich odmian jest naprawdę szeroka. Jednocześnie są to rośliny ciepłolubne więc, zamiast od razu sadzić je w gruncie, lepiej postawić na tzw. rozsiew, czyli posadzenie w doniczkach i zdecydowanie się na przeniesienie do ziemi dopiero w drugiej połowie maja.

W maju jest już raczej ciepło - zwłaszcza po tzw. Zimnej Zośce [15 maja - przyp. red.], więc dopiero wtedy ogórki można wsadzić do ziemi. Inaczej obumrą - nie wyrosną. Wysiewki wsadza się w rzędach lub w sposób gniazdowy, ale na głębokość połowy palca, czyli ok. 2-3 cm

- tłumaczy rolnik Marek. Jak dodaje, najlepiej rozsadzać je, gdy na grządce hodowanej w domowej szklarni pojawi się drugi liść.

Co zrobić, jeśli ogórki nie rosną?

Ogórki to rośliny, które uczą cierpliwości - rosną bardzo powoli i potrzebują dużo czasu, by zakiełkować. Zazwyczaj pierwszy wzrost można zauważyć, gdy temperatura będzie oscylować między 12 a 16 stopni Celsjusza. Poniżej 10 st. dochodzi do zahamowania wzrostu.

Jeśli ogórki nie rosną, to znaczy, że pewnie doszło do ich przesuszenia, gdy były w rozsadzie. Trzeba je podlewać codziennie, jednocześnie pilnując, żeby nie przelać. No i ważne jest hartowanie. Sadzonki wystawia się na dwór na godzinę lub dwie, a potem przenosi znowu do ciepła, nie można po prostu ich posadzić, bo nie urosną

- radzi Marek. Rolnik radzi również, by ogórki, które nie chcą rosnąć odpowiednio nawozić. Najlepiej reagują one na nawóz z obornika lub kompost. Można przygotować go samodzielnie i rozrzucać nawet kilka razy w czasie wzrostu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA