Jak zrobić kluski śląskie? Zapamiętaj zasadę ćwiartki, a już nigdy nie wyjdą twarde i gumowate

Kluski śląskie to dla wielu z nas miłość od pierwszego kęsa. Ich wykonanie jest banalne - niestety w teorii. O ile śląscy mistrzowie doskonale wiedzą, jak je przyrządzić, tak większość z nas głowi się, co zrobić, by kluski śląskie nie wyszły twarde i gumowate. Znacie zasadę ćwiartki? Jeśli nie, koniecznie ją zapamiętajcie - kluski już zawsze będą jędrne i mięciutkie.

Więcej przepisów na klasyki kuchni regionalnej znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Istnieje pewien spór na temat tego, czy do ciasta na kluski śląskie powinno dodawać się jajko, czy lepiej zrezygnować z tego dodatku. Dziś jednak skupimy się na ogólnych proporcjach, które zagwarantują albo sukces, albo kompletną klapę. Co jest najważniejsze w kluskach śląskich? Oczywiście ugotowane ziemniaki i mąka ziemniaczana w odpowiedniej ilości. Tylko jak dobrać odpowiednią ilość mąki do ziemniaków, jeśli nie mamy wagi kuchennej? Metoda ćwiartki to klucz. Jak to się ma do rzeczywistości?

Metoda ćwiartki. Na czym polega?

Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę kulinarną z kluskami śląskimi: ugotowane, ostudzone i zmielone w prasce ziemniaki (najlepiej odmiany mączystej, zazwyczaj mają biały i sypki miąższ) doprawia się odrobiną soli, czasami dodaje się jajko i wyrabia. Następnie z ziemniaków formuje się kulę, którą dzieli się na cztery części. Jedną z nich należy wyjąć i w jej miejsce wsypać tyle mąki ziemniaczanej, by dokładnie uzupełniła brak ziemniaczanej części. Ponownie należy całość zagnieść i z wyrobionego ciasta odrywać niewielkie kawałki, uformować z nich kuleczki i lekko spłaszczyć. Na środku palcem zrobić wgłębienie i wyrzucić na wrzątek. Ot, cała filozofia. 

Jak zrobić kluski śląskie?

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków (najlepiej mączystych)
  • mąka ziemniaczana 
  • jajko (opcjonalnie)
  • szczypta soli

Sposób wykonania:

  1. Ziemniaki obierz, opłucz i przekrój na mniejsze części - wówczas szybciej się ugotują. 
  2. Włóż je do garnka, zalej wodą, delikatnie osól i ugotuj. Następnie odcedź i kiedy przestygną, zmiel je w prasce lub maszynce. 
  3. Zmielone ziemniaki przełóż do miski. Dodaj jajko jeśli używasz i więcej soli, jeśli jest taka potrzeba. Następnie całość zagnieć, uformuj kulę i podziel ją na cztery części. 
  4. Wyjmij jedną ćwiartkę ciasta i na jej miejsce wsyp tyle mąki ziemniaczanej, by zachować kulisty kształt. Następnie dołóż odłożone ziemniaki i ponownie zagnieć.
  5. Z wyrobionego ciasta odrywaj kawałki i formuj je w dłoniach w odpowiedni kształt. Możesz także podzielić ciasto na części, z każdej z nich uformować rulon i wycinać z niego kawałki, a dopiero później formować w dłoniach - wówczas kluski będą podobnej wielkości. 
  6. W dużym garnku zagotuj wodę z solą i odrobiną oleju - wówczas kluseczki się nie skleją. Wrzucaj je partiami i od razu zamieszaj od dna, by nie przywarły. Powinny gotować się w spokojnej wodzie przez 3-4 minuty od wypłynięcia w zależności od wielkości. 

Tak przygotowane kluski śląskie idealnie smakują okraszone cebulą i skwarkami, ale będą stanowiły idealne uzupełnienie każdego obiadu. Szczególnie polecam sztukę mięsa w sosie własnym z kluskami śląskimi lub - tradycyjnie, roladę i modro kapustę. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA