Mówią o niej "chwast i szkodnik", a to zielony potencjał na zupę. Wiosenne danie jak u babci na wsi

Zupa z chwastów to nie żarty, a obłędnie smaczny i zdrowy przepis rodem z polskiej wsi. Zielone liście można znaleźć w każdym ogrodzie czy parku, jednak unikamy ich jak ognia i depczemy na potęgę. Warto jednak zmienić dotychczasowe nawyki i postawić na wiosenne danie z przepiśnika babci.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zna ją każdy, jednak wszyscy unikają jej jak ognia. Zielona roślinka rośnie niemal na każdym zielonym skrawku naszego kraju, jednak łatwa dostępność i tak nie zachęca nas do przygotowywania z niej rozmaitych dóbr - także kulinarnych. Przepis na zupę z tym składnikiem to esencja wiosennych smaków w babcinym, obłędnie smacznym wydaniu. 

Wiosenna zupa z chwastów - bomba witaminowa i smak polskiej wsi

Zamiast plewić i wyrywać lepiej wrzucić do zupy! Mowa tu o pokrzywie, która jest znienawidzonym chwastem, zarówno przez dzieci jak i starszych ogrodników. Ziele o charakterystycznych kłująco-parzących włoskach, które po spotkaniu z naszą skórą wydobywają drażniące substancję, wcale nie jest jednak takie straszne, jak mogłoby się wydawać. Potencjał tkwi bowiem w smaku, który można wydobyć na różne sposoby - wykorzystując pokrzywę do herbaty, zupy, omletów, wypieków czy witaminowych koktajli. 

Zbiory pokrzywy zaczynają się w połowie kwietnia i trwają, dopóki pokrzywa nie zacznie kwitnąć. Warto podkreślić, że najlepszym wyborem są młode okazy, które jednak mają już wykształtowane liście właściwe. Aby uniknąć bolesnego poparzenia, wystarczy zrywać ziele w rękawiczkach, a następnie poczekać aż nieco zwiędnie lub je sparzyć. Tak przygotowaną pokrzywę można następnie dodać do wiosennej, orzeźwiającej zupy.

Zobacz wideo Chcesz zrobić idealną zupę ogórkową? Nie popełniaj tych błędów

Zupa z pokrzywy, czyli obłędnie smaczny obiad z chwastów 

Składniki: 

  • 500 g liści młodej pokrzywy,
  • 500 ml mleka,
  • 300 ml bulionu drobiowego lub warzywnego,
  • 30 g masła,
  • 2 łyżki mąki,
  • cebula,
  • 2 ząbki czosnku,
  • łyżeczka gałki muszkatołowej,
  • sól,
  • pieprz. 

Sposób przygotowania: 

  1. Zacznij od przygotowania pokrzyw - jeśli korzystasz z młodych okazów, pozostaw liście na łodygach, starsze, nieco większe pokrzywy warto obrać (potrzebne będą wówczas same liście). 
  2. W głębokiej patelni zagotuj wodę z dodatkiem soli, wrzuć pokrzywy i blanszuj je przez około cztery minuty. Wskazówka - im krótsze blanszowanie, tym intensywniejsza, żywsza barwa wywaru. 
  3. Pokrzywy następnie przełóż do miski z zimną wodą, najlepiej z kostkami lodu. Ziele w ten sposób się zahartuje. Po chwili odcedź ziele i dokładnie odciśnij je z nadmiaru wody. Na tym etapie warto także wyeliminować najtwardsze łodygi. 
  4. W garnku rozpuść masło, a następnie dodaj drobno posiekaną cebulę. Gdy warzywo nabierze kolorów, dodaj gałkę muszkatołową i mąkę. Przygotuj zasmażkę, pamiętaj o częstym mieszaniu, by uniknąć przypaleń. 
  5. Kolejny krok to stopniowe wlewanie mleka, cały czas mieszaj mąkę i cebulę. Gdy masa będzie gładka, czas na bulion. Zupę gotuj do momentu, aż nabierze konsystencji gęstej śmietany. 
  6. Następnie dodaj do garnka pokrzywy i rozrzedź zupę pozostałym bulionem i mlekiem. Całość dopraw solą i pieprzem, dokładnie wymieszaj. 
  7. Tak przygotowana zupa jest gotowa do podania. Warto jednak dodatkowo ją zblendować, szczególnie jeśli w składzie były liście z łodygami. 
Więcej o: