Sadząc rośliny i zajmując się nimi na co dzień, potrzebujemy wiedzieć, co z czym należy łączyć, a jakich mieszanek raczej unikać. Niektóre rośliny i zioła działają w idealnej symbiozie, podczas gdy inne tylko sobie wzajemnie przeszkadzają osłabiając wzrost i rozwój otaczających roślin. To samo tyczy się pomidorów, dlatego, zanim posadzimy je do gruntu, warto wiedzieć, jak się do tego przygotować.
Frytki z keczupem smakują bajecznie, ale ziemniaki i pomidory to można rzec naturalni wrogowie. Sadząc jedno i drugie obok siebie skazujemy je na nieustanną walkę o składniki odżywcze z ziemi. Zarówno pomidory jak i ziemniaki należą do roślin psiankowatych (tak samo jak papryka), więc atakują je również te same choroby. Jednym z zagrożeń może być zaraza ziemniaka. Jest to choroba grzybicza, która zniszczy wyczekiwane warzywa. Co ważne, pomidorów nie należy sadzić nawet na ziemi, na której rok wcześniej były ziemniaki. Należy odczekać co najmniej 4 lata, aż zdecydujemy się na sadzenie roślin z tej samej rodziny botanicznej co poprzednio na jednej grządce.
Nie zawsze liczy się tylko to, co sadzimy obok pomidorów w glebie. Na rośliny oddziałuje całe ich otoczenie, dlatego też posiadając grządkę z pomidorami w pobliżu orzecha włoskiego lub drzewa morelowego możemy mocno zaszkodzić uprawie warzyw. Opadające liście, a wiadomo, że nie dzieje się to jedynie jesienią, mogą przenosić na krzewy pomidorów groźne choroby.
Pomidory wyjątkowo lubią towarzystwo roślin strączkowych. W warzywniku wraz z krzewami pomidorów świetnie rosnąć będzie fasolka szparagowa czy groszek cukrowy. Dobrym towarzystwem będą także takie warzywa jak marchew, burak, sałata, szpinak czy szparagi. Nie musimy jednak sadzić tylko warzyw. Na grządce pomidorowej zaleca się sadzenie ziół takich jak rumianek, tymianek, bazylia czy szałwia. Ich intensywny zapach będzie skutecznie odstraszać szkodniki, a jednocześnie będzie wabić pożyteczne owady zapylające. Z kolei jeśli samoistnie pojawi się w pobliżu pokrzywa, warto wiedzieć, że również działa ona świetnie na wzrost pomidorów i ochronę przeciw szkodnikami. Poza tym można przygotować z niej bardzo odżywczy nawóz.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl