Góralskie placki z ziemniaków, czyli moskole w ekspresowej wersji. Te dodatki gwarantują smaki Podhala

Ziemniaki królują w polskiej kuchni - podajemy je do obiadu jako dodatek, serwujemy z nich najróżniejsze przekąski czy tworzymy obłędnie smaczne dania. Warto wypróbować także podhalański przepis na moskole, czyli regionalny przysmak z ugotowanych ziemniaków.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak Polska długa i szeroka, tak wiele jest obłędnie smacznych dóbr regionalnych i produktów lokalnych. Gdy jest się na Podhalu, nie sposób pominąć oscypki, kwaśnicę czy wszelakie mięsa, a także moskole. Góralskie placki z ugotowanych ziemniaków warto dodać do domowego menu - są proste, smaczne i ekspresowe. 

Moskole, czyli góralskie placki z ziemniaków 

Moskole to placki z ugotowanych ziemniaków wywodzące się z regionalnej kuchni Podhala. Zazwyczaj wypiekane były na blasze w piecu kuchennym, jednak przygotowane na patelni smakują równie dobrze. Przepis idealnie sprawdzi się, gdy zalegają ziemniaki z obiadu - do warzyw dodajemy tylko jajko, sól, mąkę i ewentualnie (w nieco udoskonalonej wersji) maślankę lub zsiadłe mleko. Warto dodać, że bulwy powinny być mączne, a te "wczorajsze" dadzą o niebo lepszy efekt. 

Jak zatem widać, moskole to przysłowiowa bułka z masłem, jednak odpowiednie przygotowanie do zaledwie połowa sukcesu. Podhalański specjał warto zaserwować z masłem ziołowym lub czosnkowym, bryndzą, skwarkami, a nawet sosem grzybowym. Dodatki są dowolne, jednak to właśnie te wyżej wymienione serwuje się w tradycyjnej kuchni. 

Zobacz wideo Szybki przepis na chrupiące placki z cukinii

Przepis na moskole, czyli placki rodem z Podhala

Składniki:

  • 0,5 kg ziemniaków,
  • 200 g mąki pszennej,
  • duże jajo,
  • sól, pieprz. 

Sposób przygotowania: 

  1. Ugotowane i przestudzone ziemniaki dokładnie ugniatamy lub przeciskamy przez praskę. 
  2. Do ziemniaczanej masy dodajemy jajko, mąkę, sól i odrobinę pieprzu. 
  3. Wszystkie składniki dokładnie zagniatamy do powstania jednolitej masy. Formujemy wałek, kroimy nie za grube plastry i w dłoniach formujemy placuszki. 
  4. Tak przygotowane moskole smażymy na blaszce pieca, patelni grillowej bez tłuszczu lub zwykłej patelni. Moskole smażymy z obu stron na rumiany kolor. 
  5. Placki powinny mieć lekko wysuszoną, nieco chrupiącą skórkę i upieczony, miękki środek.
  6. Podhalański specjał obłędnie smakuje z masłem i solą, masłem czosnkowym lub ziołowym, szklanką maślanki czy regionalnym serem bryndza. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.