Jakiego grilla można rozpalić na balkonie? Czy w ogóle jest to zgodne z prawem?

Jakiego grilla można rozpalić na balkonie? Czy w ogóle można to robić? Sezon grillowy już za pasem, dlatego coraz więcej osób szuka rozwiązań w kwestii tego jak i gdzie zorganizować grilla. Część z nich chce to zrobić na własnym balkonie? Czy jest to legalne?

Jakiego grilla można rozpalić na balkonie, czyli jak najbezpieczniej grillować w mieszkaniu

Jakiego grilla można rozpalić na balkonie to pytanie, które pojawia się zawsze, gdy nadchodzą ciepłe dni i pojawia się chęć na coś pieczonego na ogniu. Nie każdy ma dostęp do ogrodu, zwłaszcza w mieście. Alternatywą jest więc możliwość zrobienia tego na balkonie. Najbezpieczniejszym wydaje się grill elektryczny, który nie generuje ognia i nie powoduje ryzyka pożaru, co jest dość istotną kwestią. Jedzenie z niego też będzie dobrze smakowało, a przy okazji nie będzie dymu — jedynie zapach przyrządzanego się jedzenia.

Grill na balkonie? Jakie są możliwości?

Jest kilka rodzajów sprzętu pozwalającego na grillowanie — poza grillem elektrycznym. I tak:

  • grill murowany — niezwykle rzadki, ale możliwy. Może być bowiem wyłącznie na parterze budynku, bo musi znajdować się na gruncie
  • grill gazowy — jest możliwy, ale bardzo rzadko stosowany przede wszystkim z rozsądku. Nie można bowiem zapominać, że jest zasilany właśnie gazem, który znajduje się butli. Jeśli pozostawimy grill na balkonie, gdzie będzie słońce, wszystko może się bardzo tragicznie skończyć
  • grill węglowy — nie dość, że niestety generuje ryzyko pożaru, to jeszcze powstaje spore zadymienie, które dokuczać będzie nie tylko sąsiadom, ale i będzie wpadało do mieszkania.

Grill na balkonie co do zasady jest więc możliwy, ale trzeba bardzo przemyśleć formę i rodzaj oraz to, czy warto ryzykować pożarem.

Zobacz wideo Jak Polacy zamierzają spędzić majówkę 2023? I czy da się na niej zaoszczędzić? [SONDA]

Gdzie nie można palić grilla? Dowiedz się, zanim otrzymasz mandat karny!

Chociaż nie ma bezpośrednich przepisów zakazujących grillowania na balkonie, to jednak warto się zastanowić nad tym pomysłem z jeszcze jednego powodu. Koniecznie trzeba zapoznać się regulaminem ustalonym przez spółdzielnię czy wspólnotę mieszkaniową. Jeśli bowiem w jej zasadach jest napisane, że nie wolno robić grilla, wówczas można narazić się na mandat. Podobnie może się stać, jeśli nawet nie ma nic na ten temat w regulaminie, a nie rozpytamy sąsiadów, czy nie będą mieli nic przeciwko. Jeżeli bowiem nasz grill będzie uciążliwy dla nich, ponownie może się to skończyć mandatem karnym. Czy są jeszcze miejsca, gdzie nie można palić grilla? Należy tego nie robić w niewielkiej odległości od lasu, w lesie w miejscach do tego nieprzeznaczonych, czy też w pobliżu materiałów łatwopalnych. Przyjemność zjedzenia czegoś z grilla nie powinna bowiem przesłaniać zdrowego rozsądku.

Czy zatem grillowanie na balkonie jest możliwe?

I tak, i nie — każdy musi przemyśleć, czy grillowanie na balkonie to rzeczywiście trafiony pomysł. Nie dość bowiem, że stwarzać może zagrożenie pożarowe, to jeszcze może się okazać, że przyjdzie nam zapłacić mandat karny. Najlepszym pomysłem wydaje się tutaj użycie grilla elektrycznego, który będzie najmniej uciążliwy dla sąsiadów, a przy tym nie będzie stwarzał zagrożenia karą pieniężną.

Zobacz też: Wszyscy o niej zapomnieli, a na grillu jest najpyszniejsza. Natrzyj solą, a skórka będzie chrupiąca

Więcej o: