Z tymi produktami pozbędziesz się ślimaków raz na zawsze! Domowe sposoby uchronią uprawę i rośliny

Ślimak, ślimak pokaż rogi... tylko omijaj przydomowe uprawy i ogródki! Na pozór przyjemne i niewinne stworzonka są prawdziwymi niszczycielami grządek i rabat. Szkodniki można jednak łatwo zwalczyć i to w ekologiczny, niekrzywdzący sposób. Wystarczą ekonomiczne produkty, a ślimaki uciekną w okamgnieniu.

Więcej sprawdzonych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sezon ogrodniczy rozpoczął się na dobre, a grządki i rabaty powoli zielenią się i puszczają pierwsze liście właściwe. Co za tym idzie, ogród odwiedzają także liczne szkodniki, które traktują naszą ciężką pracę jak wejściówkę na darmową stołówkę. Jak się okazuje łatwo temu zaradzić i to w bezpieczny dla natury, ekologiczny sposób. 

Ślimaki w ogrodzie sieją spustoszenie? Te metody temu zaradzą 

Obecność ślimaka w ogrodzie zdradzają dwa tropy - jeden to charakterystyczny ślad śluzu, a drugi pogryzione, zniszczone rośliny i to zarówno ich liście, jak i korzenie. Nieproszeni goście mogą zatem narobić dużo strat i zniweczyć nasz ciężki wysiłek w pielęgnacji roślin. Na szczęście nie ma tego złego i można je bardzo łatwo wyprosić z grządek i rabat, a pomogą w tym proste, tanie i skuteczne metody. 

Naturalne sposoby na ślimaki w ogrodzie w nieinwazyjny sposób ograniczają ich aktywność - zniechęcają je do wędrówki w kierunku naszych cennych upraw. Jeśli jednak tego typu zasadzka nie zadziała, trzeba sięgnąć po opryski i inne mocniejsze preparaty. Pułapki na ślimaki w ogrodzie to jeden ze skutecznych sposobów na ograniczenie ich niszczycielskiej aktywności. Warto wspomnieć, że zwierzęta te nie radzą sobie najlepiej z poruszaniem się po sypkim podłożu. Wówczas wystarczy wysypać piasek zmieszany z popiołem, żwir czy trociny wokół naszych upraw i rabat. 

Zobacz wideo Rośliny w doniczce - samo zdrowie

Te metody pozwolą szybko zażegnać problem ze ślimakami w ogrodzie 

Inną skuteczną metodą jest mączka bazaltowa. To produkt naturalnym, powstały poprzez zmielenie skały bazaltowej, który świetnie sobie radzi ze wszelakimi szkodnikami w ogrodzie. Jej atutem jest fakt, że działa przez cały rok - na ślimaki zadziała podobnie jak żwir i popiół - nie będą mogły się dostać do roślin. Ponadto mączka zawiera wiele cennych makro i mikroelementów: magnez, wapń, sód, potas, mangan, tytan, fosfor, siarkę, bor, chrom, miedź, jod, cynk, molibden czy kobalt, które sprzyjają żyzności gleby, dzięki czemu nasze rośliny będą odporne na choroby, szkodniki i inne czynniki środowiskowe. 

Ślimaki pałają nienawiścią także do niektórych roślin, które posiadają intensywne, charakterystyczne zapachy. Mowa tu gatunkach takich jak; 

  • cebula,
  • czosnek,
  • cząber, 
  • rumianek,
  • macierzanka, 
  • majeranek, 
  • szałwia, 
  • krwawnik, 
  • gorczyca,
  • orlicę pospolitą,
  • czy mydlnicę lekarską.

Naturalnymi i wyjątkowo skutecznymi sprzymierzeńcami w walce ze ślimakami są również jeże. Jeśli zatem jakiś osobnik pojawi się w okolicy, warto go nie przeganiać, a nawet zachęcić tworząc specjalny domek dla jeży. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA