Rośnie w niemal całej Polsce i jest uznawany za chwast. Roślina pomaga jednak na wiele dolegliwości

Ta roślina rośnie niemal w całej Polsce, jednak niesłusznie uważana jest za chwast. Mowa tu o krwawniku pospolitym o długich, charakterystycznych łodygach zwieńczonych białymi kwiatkami, który ma wiele cennych właściwości. Ziele od pokoleń było wykorzystywane w ziołolecznictwie i stosowane jako środek na wiele dolegliwości.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

To pospolite ziele o charakterystycznym wyglądzie i białych kwiatach rośnie przy drogach, na polach, łąkach cy nawet w parkach i ogrodach. Jak się okazuje to nie chwast, a cenne źródło witamin i właściwości zdrowotnych. Krwawnik bowiem pomoże nie tylko przy problemach z układem trawiennym, ale i przyśpieszy gojenie ran i wszelakich urazów. 

Krwawnik pospolity - roślina o cennych właściwościach dla zdrowia 

Znajdziemy go niemal wszędzie, jednak często bez zastanowienia mijamy bez większego namysłu. Tymczasem krwawnik pospolity może przynieść dla naszego organizmu wiele dobra. Mowa tu o wszelakich dolegliwościach, które dotykają sporą część społeczeństwa. Sprawdzi się nie tylko profilaktycznie, ale i zrobi dużo dobra dla wyglądu.

Krwawnik pospolity to roślina z rodziny astrowatych, występująca na terenie Europy, Ameryki Północnej i Azji. W Polsce najłatwiej znaleźć ją na łąkach, ugorach i pastwiskach. Wygląd ziela jest charakterystyczny - osiąga maksymalnie 80 centymetrów, jego łodyga i listki pokryte są delikatnym owłosieniem. Listki są drobne i zakończone w szpic, a końce porośnięte są drobnymi białymi kwiatkami. 

Zobacz wideo Roślina Pilea (pieniążek) - jak o nią dbać, by cieszyła oko?

Ziele dobre dla zdrowia i urody 

Do celów leczniczych można wykorzystać zarówno kwiaty jak i liście krwawnika. Ważną zasadą jest jednak w tym przypadku odpowiednia obróbka - spożycie nieprzetworzonej rośliny grozi zatruciem, wywołującym ból głowy, wysypkę i oszołomienie. 

Ziele sprawdzi się zarówno jako napar, główny składnik nalewki, herbatka, olej czy nawet roztwór zbawienny dla skóry. Roślina jest doskonale znana naszym babciom, a przez pokolenia była często wykorzystywana w domach jako naturalny medykament. Zastrzyk zdrowia gwarantują zawarte w krwawniku olejki eteryczne, cholina, cynk, magnez, potas i witamina C. 

Krwawnik przede wszystkim działa rozkurczowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Pomoże też reakcjach alergicznych i zapalnych. Ponadto zwiększa apetyt, pobudza produkcję soków trawiennych czy wykazuje działanie moczopędne i pomoże w bólach miesiączkowych. Warto również wymienić inne działania krwawnika takie jak: 

  • przyśpieszenie gojenia ran na skórze,
  • pomoc w leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych jamy ustnej,
  • niwelowanie problemów trawiennych,
  • łagodzenie chorób układu pokarmowego, chorób wrzodowych, schorzeń nerek, stawów,
  • pomocne działanie przy przeziębieniu i grypie. 
Więcej o: