-
Haps
-
Jak przygotować
- Czeski przysmak w delikatnym wydaniu. Polskie gospodynie robią go podobnie, ale ten smak to inna bajka
Czeski przysmak w delikatnym wydaniu. Polskie gospodynie robią go podobnie, ale ten smak to inna bajka
Wypiek ten pochodzi z Czech, lecz w Polsce też jest znany i przygotowywany. To nic innego jak pulchne i miękkie ciasto, które w środku skrywa słodką niespodziankę. Z tego przepisu wyjdzie rumiane jak nic innego.
Zobacz wideo Przepis na mleczne bułeczki
Kuchnia świata opanowała cały glob. W każdym zakątku można znaleźć przysmaki, które wywodzą się z innych regionów. Nic dziwnego, że krążą one po wielu okolicach, ponieważ poznawanie nowych przysmaków jest ciekawe i rozwijające. W Polsce również lubimy testować dania, które nie występują z naszej kultury. Okazuje się, że nawet testowanie receptur, które pochodzą od naszych najbliższych sąsiadów jest ciekawe. Przykładem tego są czeskie buchty. To nic innego jak drożdżowe kuleczki, które w środku skrywają powidła śliwkowe. Wypieczone i ostudzone smakują lepiej z cytrynowym lukrem lub posypane cukrem pudrem.
Przepis na buchty z powidłami
Składniki
- 500 g mąki pszennej,
- 3 jajka,
- 1 żółtko,
- 50 g masła,
- pół szklanki drobnego cukru,
- szklanka mleka,
- 20 g świeżych drożdży,
- szczypta soli,
- skórka z pomarańczy,
- sok z pomarańczy,
- powidła śliwkowe,
- cukier puder.
Sposób przygotowania
- Do rondelka wrzuć masło i rozpuść je na średnim ogniu. Do drugiego garnuszka wlej mleko i również delikatnie podgrzej.
- Gdy płyn będzie ciepły zdejmij go z ognia, wkrusz drożdże i wsyp 2 łyżeczki cukru. Delikatnie zamieszaj i pozostaw na około 30 minut.
- Do większej miski przesiej mąkę, wsyp sól, wbij 2 jajka i żółtko, dodaj startą skórkę i sok z pomarańczy. Wlej również rozpuszczone masło i przygotowany zaczyn drożdżowy. Tak zebrane składniki dokładnie wyrabiaj za pomocą dłoni przez około 10-15 minut. Powstałe ciasto powinno być miękkie i elastyczne.
- Po wyrobieniu przykryj masę czystą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę.
- Po tym czasie wyjmij ciasto z miski na obtoczoną mąką stolnicę i podziel je na 12 równych części. Każdy kawałek delikatnie rozwałkuj na placek, na środku każdej części ułóż łyżeczkę powideł śliwkowych i dokładnie zlep boki formując kulę. Powtórz czynność z każdym plackiem.
- Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i układaj na niej bułeczki. Całość przykryj ściereczką i ponownie odstaw na 30 minut do wyrośnięcia.
- Gdy bułki wyrosną, posmaruj je roztrzepanym jajkiem i włóż do nagrzanego do 180°C piekarnika. Piecz przez około 35 minut do zarumienienia. Po upieczeniu posyp wszystkie cukrem pudrem.
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl