Wysiewanie ogórków tak naprawdę można było rozpocząć już na początku kwietnia. Wówczas należało skorzystać ze specjalnych rozsadników okrytych folią, lub wysiać nasiona do doniczek. W ten sposób po pewnym czasie pojawiłyby się niewielkie roślinki, które później podlegałyby rozsadzie. Jeśli jednak przeoczyliście ten moment, istnieje także inna metoda.
To kiedy wysiejecie ogórki, zależne jest od rodzaju sadzenia, który preferujecie. Najczęstszą formą rozpoczęcia uprawy jest wspomniana wyżej metoda, która przewiduje wysiewanie w doniczkach. Kiedy rośliny wzejdą, zostają przeniesione do gruntu na przełomie maja i czerwca. Natomiast, jeśli chcecie wsiać je bezpośrednio do gruntu, należy jeszcze zaczekać na odpowiedni moment. Wszystko za sprawą zbyt niskich temperatur.
Aby wysiać ogórki do gruntu, musicie mieć pewność, że nie pojawią się już żadne przymrozki. Nawet najłagodniejszy spadek temperatur poniżej zera może doprowadzić do tego, że nasiona, lub wykiełkowane rośliny obumrą. Dlatego optymalnym terminem jest czas po tzw. zimnej zośce i ogrodnikach, czyli w połowie maja lub w czerwcu.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zimna zośka to potoczne określenie dla ostatniego wyjątkowo chłodnego dnia wiosny. Termin ten przypada na majowe imieniny Zofii, czyli 15 maja, stąd nazwa znana zwłaszcza wśród osób zajmujących się samodzielną uprawą warzyw, czy owoców. Kolejnym okresem, który często zwiastuje zimną aurę jest czas kiedy imieniny świętuje trzech ogrodników. Chodzi o Pankracego celebrującego uroczystość 12 maja, Serwacego, 13 maja oraz Bonifacego, 14 maja.
Warto jednak wspomnieć, że są to daty umowne. Zdarza się, że tzw. zimny klin pojawia się nieco wcześniej lub z lekkim opóźnieniem. Dlatego jeżeli planujecie wysiewanie ogórków do gruntu, warto dokładnie analizować pogodę w maju.