Już nigdy nie dodasz chrzanu do ogórków kiszonych. Jest znacznie pyszniejszy sposób na podbicie smaku

Chrzan dodawany do ogórków kiszonych sprawia, że stają się one twardsze i bardziej jędrne. Chociaż dodaje się go przetworów w większości domów, to nie jest on niezbędny, aby ogórki wyszły pyszne i chrupiące.

Dodawanie chrzanu do ogórków kiszonych zapewnia ich chrupkość i sprężystość, jednak pikantna roślina może zdominować smak domowych przetworów. Jest jednak sposób, żeby podkreślić smak warzyw i wydobyć z nich to, co najlepsze. Wystarczy, że dodamy do słoików ziarna gorczycy.

Zobacz wideo Nie tylko ogórki można kisić. Zobacz, jak przyrządzić pomidory kiszone

Ogórki kiszone bez chrzanu można wzbogacić liśćmi czarnej porzeczki lub wiśni, które nie zdominują smaku warzyw, a wydobędą z nich to, co najlepsze. Ponadto rośliny te są cennym źródłem witamin i wzmacniają odporność.

Ogórki kiszone bez chrzanu

  • 2 kilogramy ogórków gruntowych
  • dwie małe główki czosnku
  • 2 gałązki kopru z nasionami
  • łyżeczka nasion gorczycy
  • liście czarnej porzeczki
  • 2 łyżki soli

Ogórki do przetworów powinny być jak najświeższe - idealne będą takie, którym nie odpadły jeszcze kwiaty z końcówek. Nie powinny być również zbyt duże - mają już duże pestki i mogą wyjść puste i miękkie w środku.

Przygotowanie ogórków kiszonych

Słoiki umyj, wyparz, wytrzyj i włóż do nich po liściu czarnej porzeczki i gałązce kopru. Ogórki gruntowe dokładnie umyj i osusz, a następnie ciasno ułóż w słoikach. Ząbki czosnku przekrój na pół i dodawaj do słoików razem z nasionami gorczycy.

W garnku zagotuj dwa litry wody, wsyp sól i zagotuj. Solankę przestudź przez chwilę, a następnie zalej nią ogórki. Zalewa powinna przykryć warzywa w całości. Nałóż pokrywki, szczelnie je zakręć i pozostaw słoiki na kilka dni w temperaturze pokojowej. Gdy woda zmętnieje, wynieś je w chłodne i ciemne miejsce. Ogórki będą ukiszone po około dwóch-trzech tygodniach. 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: