Przepis na kopytka mięciuteńkie jak tylko się da. Kluczem jest mąka i ręce. "Jak ci się sypnie, to po ptakach"

Przepis na kopytka wydaje się banalny, no bo cóż w tym trudnego - ziemniaki, mąka, jajko i trochę soli. Okazuje się jednak, że tak łatwą rzecz jak kopytka można jeszcze łatwiej zepsuć. Chodzi o mąkę, która albo sprawi, że ziemniaczane kluseczki będą mięciutka, albo gumowate i twarde. Moja babcia zawsze mówiła, że lepiej dosypać jak odjąć: "Jak ci się tej mąki sypnie, to umarł w butach. Po ptokach, po obiedzie".

Więcej przepisów na dania obiadowe znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Kopytka mogą być mięciutkie i delikatne za każdym razem, ale musisz wiedzieć jedną rzecz - nie zawsze przepis i proporcje są najważniejsze. Owszem, warto się nimi kierować, ale tak jak przy wyrabianiu ciasta drożdżowego, tak również przy robieniu ciasta na kopytka najważniejsze jest wyczucie. Jakie powinno być idealne ciasto na kopytka? Miałkie - to dobre określenie. Nie powinno kleić się do dłoni i powinno z łatwością odkształcać się pod naciskiem. Jeśli dodasz za dużo mąki, najpewniej będzie twarde. Jak zatem "wyczuć" kopytka? Sprawa zaczyna się już na zakupach - zarówno do kopytek, jak również klusków śląskich najlepiej używać ziemniaków mączystych, czyli takich, które mają dużo skrobi. Dlaczego to ważne? Skrobia zawarta w ziemniakach sama "zwiąże" składniki i nie będzie potrzeby używania dużej ilości mąki. Niektórzy czasami dodają do kopytek mąkę ziemniaczaną - nie jest to błąd, jeśli jednak wybierzesz mączyste ziemniaki, ten dodatek będzie zbędny.

Zobacz wideo

Mięciuteńkie kopytka - przepis

Składniki:

  • 1 kg mączystych ziemniaków
  • mąka pszenna (ok. 200 g, może mniej - trzeba wyczuć)
  • 1 średnie jajko
  • sól do smaku

Sposób wykonania:

  1. Obrane ziemniaki ugotuj w lekko osolonej wodzie. Następnie odcedź i zmiel w maszynce lub przeciśnij przez praskę do ziemniaków. Przełóż do miski.
  2. Dodaj jajko oraz połowę mąki. Zacznij wyrabiać, stopniowo dosypując mąkę. Nie wsypuj całości od razu - może się okazać, że będzie jej za dużo. 
  3. Kiedy ciasto będzie już wyrobione, podziel je na części. Każdą z nich uformuj w wałek grubości ok. 3-4 cm i za pomocą ostrego noża wycinaj kluseczki w kształcie rombów. 
  4. W dużym garnku zagotuj wodę z solą i odrobiną masła. Wrzucaj kopytka partiami i od razu zamieszaj łyżką od dna, by nie przywarły. W zależności od wielkości gotuj je ok. 2-3 minuty od wypłynięcia. 
  5. Tak przygotowane kopytka podawaj w ulubiony sposób - jako dodatek do sztuki mięsa lub sosu, lub po prostu okraszone podduszoną cebulką i skwarkami. 

Uwaga. Kopytka są delikatne i nie powinny gotować się w mocno bulgoczącej wodzie, która może "rozszarpać" ich delikatną strukturę. Woda na kopytka powinna wrzeć, ale niezbyt intensywnie - wystarczy, że będzie "puszczać oczka" jak rosół.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.