Domowy nawóz dla ogórków z zaledwie tych dwóch składników. Chroni przed zarazą i zwiększa plony

Sezon na ogórki gruntowe już za pasem. Dla hodowców - profesjonalnych, jak i tych działkowych - oznacza to okres wzmożonych przygotowań. W jaki sposób wesprzeć swoje warzywa, aby obficie w tym roku obrodziły? Wystarczy prosty nawóz domowej roboty. Składniki na pewno masz już w domu.

Sezon na polskie ogórki gruntowe zaczyna się w czerwcu i trwa aż do października, lecz najlepszy moment na ich sadzenie przypada na koniec kwietnia i maj. Warzywa te należą do jednych z najczęściej i najchętniej uprawianych w kraju. Niemal w każdym przydomowym lub działkowym ogródku znaleźć można zagonki wypełnione zielonymi pnączami. Czy ich hodowla jest jednak łatwa? Ogórki są dość wymagające, potrzebują kilku stałych czynników, aby rosły duże i zdrowe. Podpowiadamy dziś, w jaki sposób wzbogacić swoje plony bez wydawania pieniędzy na drogie specyfiki.

Zobacz wideo Nowy sposób na ogórki małosolne. Zrób je na sucho!

Jak dbać o ogórki gruntowe?

Ogórki gruntowe, choć bardzo popularne, potrzebują do rozwoju konkretnych warunków.

  • Ciepła pogoda. Ogórki nie lubią zimna, dlatego najlepiej rosną w temperaturze 19-25 stopni Celsjusza.
  • Odpowiednie miejsce. Osłonięte od wiatru, ale i takie, gdzie promienie słońca będą je regularnie ogrzewać.
  • Wilgotna ziemia. Warzywa te nie zapuszczają głębokich korzeni, dlatego też nie przetrwają w suchym podłożu.
  • Grunt bogaty w minerały. Najbardziej zalecane grunty pod uprawę ogórków to gleby próchnicze, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

Przepis na domowy nawóz do ogórków

Jedyne składniki, jakich potrzebujesz to woda, soda oczyszczona i kurkuma. Sposób przygotowania jest równie prosty. Wystarczy, że do słoika lub wiadra wlejesz pół litra przegotowanej wody, a następnie dodasz łyżeczkę kurkumy i łyżkę sody oczyszczonej. Zamieszaj miksturę dokładnie, po czym odstaw ją na około dwie godziny. Ostatnim etapem jest zmieszanie i rozcieńczenie gotowego preparatu z kolejnymi trzema litrami przegotowanej wody. Nawóz możesz stosować co 10-12 dni.

Właściwości kurkumy i sody oczyszczonej

Kurkuma jest znana ze swoich cennych właściwości. Indyjska przyprawa wykorzystywana jest od ponad dwóch tysięcy lat, a swoje zastosowanie znalazła między innymi w medycynie, kosmetologii, gastronomii i, jak widać, ogrodnictwie. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo, dzięki czemu chroni rośliny przed chorobami.

Soda oczyszczona najczęściej wykorzystywana jest w kuchni, lecz jej zastosowanie sięga o wiele dalej. Stosowana w ogrodzie pomaga w walce ze szkodnikami. Chroni przed mszycami, mączlikami i wszelkiego rodzaju roztoczami, które negatywnie wpływają na rozwój roślin i warzyw. Ponadto soda zapobiega rozwojowi chwastów.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA