Ogórki kiszone wychodzą mętne i się gazują? Sposoby babci z Podhala dadzą swojski smak i brak pleśni

Nie ma nic lepszego niż domowej roboty przetwory. Na półkach niemal każdej spiżarni królują kiszonki, które są flagowym produktem w wielu domach. Warto jednak pamiętać o kilku szczegółach, które gwarantują nie tylko obłędny, swojski smak, ale także odpowiednie, bezpieczne przechowywanie. Babcia z Podhala, radzi jak uniknąć mętnych, nabuzowanych i pustych ogórków kiszonych.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W wielu domach przygotowywanie kiszonek i przetworów to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Każdy, kto posiądzie tę umiejętność, doskonale wie, że wypada ona bezkonkurencyjnie w porównaniu z produktami sklepowymi. Warto jednak pamiętać o kilku elementach, które mogą wpłynąć na jakość ogórków. 

Domowe kiszone - jak je przygotować, by się nie zepsuły? 

To wiadomo nie od dziś - domowe słoiki z przetworami to piedestał, a żadne sklepowe zamienniki im nie dorównują. Jest jednak jeden warunek, ogórki należy odpowiednio przygotować i pamiętać o kilku mankamentach, które nadal mogą się przytrafić. Czasami bowiem wystarczy chwila nieuwagi, by zniweczyć cały słój kiszonych. 

Czasami można się zaskoczyć, a po otwarciu ogórków kiszonych zastać nabuzowane, mętne ogórki. Nie ma jednak powodu do paniki - jest to element fermentacji i nie wpłynie na smak i jakość kiszonek. Warto jednak pamiętać, że ulatniający się gaz może jednak doprowadzić do tego, że cała partia ogórków się zepsuje. 

Zacznijmy zatem od podstaw. Jak mawia babcia rodem z Podhala, najważniejsze są same ogórki. Wybierajmy zatem dorodne sztuki, bez skaz, przebarwień i najlepiej jednakowej wielkości (nie za duże, nie za małe). Kolejnym ważnym czynnikiem są słoje. Szklane naczynia powinny być dokładnie wymyte i wyparzone - podobnie zakrętki, które powinny być nowe (bez uszkodzeń, rdzy czy pozostałościach po poprzednim sezonie). 

Zobacz wideo Sposób na ogórki małosolne z torebki foliowej

Kiszone idealne, czyli jak uniknąć pustych i zepsutych ogórków

Warto pamiętać, by nie wypełniać słoików zalewą po samą krawędź. Wówczas gromadzący się gaz może rozszczelnić pokrywkę, a tlen doprowadzi do zepsucia kiszonek. Wiele osób decyduje się także na babciną, swojską metodę kiszenia w naczyniu kamionkowym. Wówczas należy warzywa odpowiednio dociążyć, by nie wypływały na powierzchnię - w przeciwnym razie ogórki szybko pokryje pleśń, a nasze staranie pójdą na marne. Kiszone wystarczy trzymać w kamionce około sześć dni, po tym czasie będą doskonałe i gotowe do podania! Pamiętajmy też, by warzywa ciasno układać w słojach. 

Pamiętajmy też, że musimy w pierwszych 24 godzinach zapewnić zakiszonym ogórkom temperaturę otoczenia około 22-23 st.C. Wyższe wartości mogą doprowadzić do gwałtownego rozwoju niepożądanych bakterii gnilnych. W późniejszych dniach warto przenieść naczynie z ogórkami w nieco chłodniejsze miejsce - niewskazane są także promienie słońca, które mogą spowodować zepsucie przetworów

Więcej o: