Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W wielu domach przygotowywanie kiszonek i przetworów to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Każdy, kto posiądzie tę umiejętność, doskonale wie, że wypada ona bezkonkurencyjnie w porównaniu z produktami sklepowymi. Warto jednak pamiętać o kilku elementach, które mogą wpłynąć na jakość ogórków.
To wiadomo nie od dziś - domowe słoiki z przetworami to piedestał, a żadne sklepowe zamienniki im nie dorównują. Jest jednak jeden warunek, ogórki należy odpowiednio przygotować i pamiętać o kilku mankamentach, które nadal mogą się przytrafić. Czasami bowiem wystarczy chwila nieuwagi, by zniweczyć cały słój kiszonych.
Czasami można się zaskoczyć, a po otwarciu ogórków kiszonych zastać nabuzowane, mętne ogórki. Nie ma jednak powodu do paniki - jest to element fermentacji i nie wpłynie na smak i jakość kiszonek. Warto jednak pamiętać, że ulatniający się gaz może jednak doprowadzić do tego, że cała partia ogórków się zepsuje.
Zacznijmy zatem od podstaw. Jak mawia babcia rodem z Podhala, najważniejsze są same ogórki. Wybierajmy zatem dorodne sztuki, bez skaz, przebarwień i najlepiej jednakowej wielkości (nie za duże, nie za małe). Kolejnym ważnym czynnikiem są słoje. Szklane naczynia powinny być dokładnie wymyte i wyparzone - podobnie zakrętki, które powinny być nowe (bez uszkodzeń, rdzy czy pozostałościach po poprzednim sezonie).
Warto pamiętać, by nie wypełniać słoików zalewą po samą krawędź. Wówczas gromadzący się gaz może rozszczelnić pokrywkę, a tlen doprowadzi do zepsucia kiszonek. Wiele osób decyduje się także na babciną, swojską metodę kiszenia w naczyniu kamionkowym. Wówczas należy warzywa odpowiednio dociążyć, by nie wypływały na powierzchnię - w przeciwnym razie ogórki szybko pokryje pleśń, a nasze staranie pójdą na marne. Kiszone wystarczy trzymać w kamionce około sześć dni, po tym czasie będą doskonałe i gotowe do podania! Pamiętajmy też, by warzywa ciasno układać w słojach.
Pamiętajmy też, że musimy w pierwszych 24 godzinach zapewnić zakiszonym ogórkom temperaturę otoczenia około 22-23 st.C. Wyższe wartości mogą doprowadzić do gwałtownego rozwoju niepożądanych bakterii gnilnych. W późniejszych dniach warto przenieść naczynie z ogórkami w nieco chłodniejsze miejsce - niewskazane są także promienie słońca, które mogą spowodować zepsucie przetworów.