Domowy nawóz do truskawek? Urosną po nim jak szalone, a owoce będą bardzo słodkie i soczyste. Te sposoby znały nasze babcie

Uprawa truskawek wymaga ogromu wiedzy i skrupulatnego dbania o rośliny. Krzewy truskawki potrafią być kapryśne, a w końcu każdemu, kto je sadzi, zależy na słodkich owocach. Aby roślina pięknie owocowała, warto ją regularnie nawozić. O tym wiedziały już nasze babcie, dlatego też istnieje masa domowych sposobów, które warto wykorzystać.

Maj to już najwyższy czas, by sadzonki wkopywać do gruntu. Według synoptyków nie grożą nam już żadne nocne przymrozki, tak więc wszyscy pasjonaci ogrodnictwa mogą posadzić owocowe krzewy bez strachu, że kapryśna pogoda je zniszczy. Nie jest to jednak koniec zmartwień, bowiem o truskawki należy dbać z wyjątkową szczególnością. Aby te owocowały w czerwcu jak szalone, warto dać im nawóz. Ten jednak, z łatwością przygotujesz zupełnie samodzielnie. To o wiele bardziej ekologiczne rozwiązanie, a przy okazji również oszczędne.

Zobacz wideo Sernik na zimno z truskawkami- najlepszy na lato

Czym nawozić truskawki? Te nawozy nie mają sobie równych

Jednym z najpopularniejszych nawozów do krzewów truskawki to stary, dobry kompost. Ten zaś można zrobić samemu, ustawiając kompostownik na działce lub nawet na własnym balkonie. Do odpowiedniego pojemnika wystarczy wrzucać obierki lub resztki warzyw i owoców, przekwitnięte kwiaty, skorupki jaj, fusy z kawy czy herbaty, a nawet ręczniki papierowe (ze względu na celulozę). Jeśli ustawiamy kompostownik w ogrodzie, można tam również wrzucać skoszoną trawę, jednak warto uważać, by nie znajdywały się w niej nasiona chwastów.

Domowy kompost wystarczy wymieszać z wykopaną ziemią, w której będziemy sadzić krzewy owocowe. Taka mieszanka będzie bardzo bogata w cenne składniki mineralne, które pomogą truskawkom szybko rosnąć i bogato owocować.

Zamiast kompostu, można również przygotować gnojówkę z pokrzywy. Ta mieszanka nie tylko wspomoże wzrost krzewów, ale również będzie skutecznym odstraszaczem na wszelkie szkodniki. Pokrzywę należy zebrać jeszcze przed jej kwitnieniem, a następnie siekamy na drobniejsze kawałki. Należy pamiętać o zaopatrzeniu się w grube rękawiczki. W innym razie możemy poparzyć dłonie. Zasada przygotowania gnojówki jest prosta. Na kilogram pociętych łodyg i liści potrzebujemy 10 litrów wody, którymi zalewamy poszatkowane chwasty i przetrzymujemy w zamkniętym pojemniku przez niecały miesiąc. W tym czasie nawóz będzie "dojrzewał", jednak należy koniecznie mieszać go dwa razy dziennie.

Gotowa mieszanka będzie niezwykle intensywna, dlatego też nim potraktujemy nią glebę, należy gnojówkę rozcieńczyć wodą w proporcji 1 część nawozu na 10 części czystej wody.

Kiedy nawozić truskawki? To nie takie oczywiste

Nawożenie truskawek to niezwykle ważny element uprawy krzewów i trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim najpierw należy przygotować ziemię i pozbyć się wszelkich chwastów. Warto również spulchnić glebę, by była bardziej przepuszczalna. Najlepiej pierwsze nawożenie zacząć jeszcze wiosną, zanim w ogóle wsadzimy truskawki do gruntu lub doniczek. Tak przygotowana ziemia będzie wymarzonym stanowiskiem dla tych roślin. Następnie, już po wsadzeniu truskawek należy nawozić je regularnie, z tą różnicą, że trzeba być nieco bardziej ostrożnym podczas spulchniania ziemi. Łatwo wówczas uszkodzić korzenie. Niektórzy ogrodnicy polecają również używanie nawozu nawet po letnich zbiorach, gdy krzewy skończą owocować.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: